لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۷ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۶:۱۰

دیدگاه| آیا بین اسرائیل و عربستان اتحادی علیه ایران است؟ اتحادی مخفی در خاورمیانه


چندی پیش یک وزیر اسرائیلی از همکاری های محدودی بین این کشور و عربستان گفته بود.
چندی پیش یک وزیر اسرائیلی از همکاری های محدودی بین این کشور و عربستان گفته بود.

یادداشتی تحلیلی در وبسایت روزنامه واشنگتن تایمز از هربرت لندن، رییس «مرکز پژوهش سیاستگذاری لندن»

روزنامه سوییسی «باسلر زایتونگ» اخیرا گزارش داد که اتحاد سری میان اسراییل و عربستان سعودی با هدف محدود کردن اشتیاق امپریالیستی ایران در زدن پلی از طریق عراق و سوریه به دریای مدیترانه وارد مرحله ای جدید شده است.

تکان های شدید در خاورمیانه پیچ ها و خطرات فراوانی را به همراه آورده است. این وضع در حال حاضر فرصتی جالب برای اسراییل خواهد بود که دهه هاست در محاصره کشورهای متخاصم بوده است. وضعیت فعلی ممکن است در سال های آتی تغییر کند.

آیا اعتراضات سراسری در ایران به سقوط حکومت جمهوری اسلامی منجر خواهد شد؟ آیا تمایل ولیعهد عربستان به مدرنیزه کردن عربستان سعودی و حفظ کنترل امور نظامی جواب خواهد داد؟ آیا جنگ مصر علیه داعش و القاعده در صحرای سینا موفقیت آمیز خواهد بود؟ آیا ایالات متحده همچنان حضوری فعال در امور خاورمیانه خواهد داشت؟ آیا روسیه همچنان حاضر است برای حفظ موقعیت بشار اسد در سوریه هزینه بدهد؟

اگر اتحاد سعودی اسراییلی به سطحی از ثبات منطقه ای بیانجامد، بسیاری از معضلات رابطه دو کشور از بین خواهد رفت. برای همین است که این اتحاد منادی امید و بیمه ای برای اکنون است.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG