لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۲۳

تلاش اسرائیل برای یافتن راه های مقابله با سامانه موشکی روسیه


برخی منابع نظامی و دیپلماتیک می گویند شود اسرائیل به آرامی راه های مقابله با سامانه پیشرفته هوایی را که روسیه در خاور میانه به کار گرفته و می تواند توانایی اسرائیل را برای حمله در سوریه و ایران محدود کند، تحت بررسی قرار داده است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، این منابع آگاه روز جمعه گفتند که سامانه دفاع موشکی اس۳۰۰ که ۱۸ سال قبل به قبرس فروخته شد، اما حالا در جزیره یونانی کرت مستقر شده، در جریان رزمایش های مشترک بین نیروهای هوائی اسرائیل و یونان در ماه های آوریل و مه سال جاری فعال شد.

این اقدام به خلبانان هواپیماهای جنگی اسرائیل اجازه داد چگونگی کار رادار نیرومند این سامانه در تمرکز روی هدف را آزمایش کنند، و همچنین راه های مسدود کردن محدوده دید یا گمراه کردن آن را آزمایش کنند.

یک منبع دفاعی در منطقه می گوید یونان این کار را به درخواست آمریکا، متحد اصلی اسرائیل، دست کم در یک مورد در سال گذشته انجام داد؛ اما مشخص نیست آیا اسرائیل یافته های خود را با متحدش تقسیم کرده است یا خیر.

مقامات نظامی یونان و اسرائیل تاکنون حاضر نشده اند در مورد استفاده از سامانه اس۳۰۰ در جریان مانورها در آب های شرق مدیترانه اظهار نظر کنند.

سامانه موشکی اس۳۰۰ ساخت روسیه، که نخستین بار در اوج جنگ سرد در سال ۱۹۷۹ میلادی معرفی شد، قادر است هواپیماها و موشک های بالیستیک را در فاصله بالغ بر ۳۰۰ کیلومتر دورتر شناسایی و هدف قرار دهد.

اسرائیل پیشتر درباره تحویل این سامانه به ایران از سوی روسیه، ابراز نگرانی کرده است.

XS
SM
MD
LG