لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۱۱

روایت های متفاوت از دیدار نتانیاهو و پوتین؛ ایران محور مذاکرات، «کنایه پوتین»


بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل و ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه - نهم مارس ۲۰۱۷- مسکو
بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل و ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه - نهم مارس ۲۰۱۷- مسکو

در حالیکه منابع غربی می گویند نخست وزیر اسرائیل روز پنجشنبه در مسکو خواستار اطمینان ریاست جمهوری روسیه از عدم حضور ایران در سوریه شد، منابع ایرانی از «کنایه» ولادیمیر پوتین به بنیامین نتانیاهو خبر داده اند.

به گزارش واشنگتن پست، آقای نتانیاهو در دیدار با پوتین از او خواست کمک کند که ایران امکان حضور و تثبیت دائمی در سوریه و در مجاورت اسرائیل نداشته باشد.

تاکنون اسرائیل درباره جنگ شش ساله در سوریه تقریبا ساکت بوده و تنها زمان احساس تهدید امنیتی وارد عمل شده است. اما اکنون با تحکیم اتحاد استراتژیک میان ایران و روسیه و احساس امنیت بشار اسد از آن، و گسترش نفوذ تهران در منطقه به اسرائیل هشدار داده است.

در آغاز دیدار نخست وزیر اسرائیل با ولادیمیر پوتین، آقای نتانیاهو به پیشرفت چشمگیر روسیه و دیگر نقش آفرینان در منطقه در مبارزه با گروه های مسلح اسلامی از جمله داعش و القاعده اشاره کرد.

او در عین حال گفت «پیروزی بر تروریسم داعش نباید به افزایش تروریسم ایران و بازوهایش منجر شود. ما نمی توانیم تروریسم را با تروریسم عوض کنیم.»

همزمان خبرگزاری فارس به نقل روسی نوشت، نتانیاهو که به مسکو سفر کرده، در ابتدای این دیدار گفت: «۲۵۰۰ سال پیش، در دوران امپراطوری پارس می‌خواستند یهودی‌ها را نابود کنند و شکست خوردند. حالا هم ایران به عنوان وارث آن امپراطوری همان هدف را دارد.»

به نوشته خبرگزاری فارس ایران از پایگاه «تایمز اسرائیل»، پوتین در واکنش به این اظهارات نتانیاهو گفت: «این‌ها مربوط به قرن پنجم قبل از میلاد است. الان دنیا عوض شده، بیایید در مورد اوضاع امروز صحبت کنیم.»

رویترز به دیدار پوتین و نتانیاهو اشاره کرد و نوشت که نخست وزیر اسرائیل در این دیدار به رئیس جمهوری روسیه گفت اسرائیل مخالف توافق در سوریه نیست اما اسرائیل با احتمال تداوم حضور نظامی ایران و نمایندگانش در سوریه مخالف است.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG