لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۱۴

تظاهرات هزار نفر در اسراييل عليه تبعيض جنسيتی


تظاهرات هزار نفر در اسراييل عليه تبعيض جنسيتی
تظاهرات هزار نفر در اسراييل عليه تبعيض جنسيتی

غرب اورشليم روز سه شنبه صحنه تظاهرات هزار نفر از اسراييلی هايی بود که در اعتراض به عملکردهای اخير بعضی از يهوديان ارتدکس افراطی دست به اعتراض زدند. اين افراد می گويند، يهوديان ارتدکس افراطی خواهان تحميل شيوه زندگی خود به ديگران هستند.

اسراييلی های مقيم شهرک بيت شمش در غرب اورشليم روز سه شنبه با حمل پلاکاردهايی که بر آنها نوشته بود «جلوی تبديل اسراييل را به يک ايران ديگر بگيريد و اسراييل را از يوغ افراط گرايی مذهبی» نجات دهيد، اقدامات اخير يهوديان ارتدکس افراطی را محکوم کردند.

يک شهرک که غالب جمعيت آن را يهوديان ارتدکس افراطی تشکيل می دهند، از زمان پخش خبر مربوط به حمله سياهپوشان ارتدکس افراطی به يک دختربچه ۸ ساله در راه مدرسه، به کانون اعتراضات ملی اسراييلی ها تبديل شده است.

نعما مارگوليس، دختربچه ۸ ساله ای که خود يک يهودی ارتدکس است، چندی پيش گفته است، از بيم آزار مذهبی های افراطی که به نحوه لباس پوشيدن او ايراد می گيرند، از رفتن به مدرسه خود، که يک مدرسه دخترانه مذهبی است، هراس دارد.

اين مدرسه که از اوايل سال تحصيلی جاری به محل فعلی منتقل شده، از ديد ارتدکسهای افراطی، تعدی به قلمرو آنها تلقی می شود.

ساکنان بيت شمش می گويند، ماههاست که دانش آموزان اين مدرسه با مزاحمت و آزار ارتدکسهای افراطی، مواجه هستند.

اين وقايع باعث شده است تا توجه افکار عمومی اسراييل به مسئله رشد تعصبات مذهبی در جامعه يهوديان ارتدکس افراطی، جلب شود.

زيپی ليونی، وزير امور خارجه سابق اسراييل و رهبر حزب اپوزيسيون کاديما، می گويد: اسراييل به هيچ وجه افراط گرايی را تحمل نخواهد کرد. ما برای حفظ اعتبار اسراييل مبارزه می کنيم. موضوع فقط بيت شمش و تبعيضهای جنسيتی نيست. مسئله اين است که عناصر افراطی سعی دارند ديدگاههای ارتجاعی خود را به ما تحميل کنند.

بنيامين نتانياهو، نخست وزير اسراييل، نيز روز سه شنبه به جمع محکوم کنندگان عملکردهای افراط گرايان پيوست و گفت: ما اخيراً در ميان مردم شاهد ظهور پديده غيرقابل قبول تبعيضهای جنسی هستيم. پديده ای که مغاير با اصول و ارزشهای اساسی آئين يهوديت است.

شيمون پرز، رييس جمهوری اسراييل، ضمن ابراز نگرانی از اين رويدادها گفت: هيچ گروه اسراييلی حق ندارد عقايد و ديدگاههای خود را به ديگران تحميل کند.

XS
SM
MD
LG