لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۲۵

واکنش نتانیاهو به خواست های معترضان


اسراییلی ها در اعتراض به هزینه زندگی دست به تظاهرات زدند. تل آویو، ۳۰ ژوئیه ۲۰۱۱
اسراییلی ها در اعتراض به هزینه زندگی دست به تظاهرات زدند. تل آویو، ۳۰ ژوئیه ۲۰۱۱

ده ها هزار اسرایيلی برای اعتراض به ترقی هزينه زندگی، در تظاهراتی خيابانی در سطحی سراسری شرکت کردند.

معترضان در اورشليم، تل آويو و شهرهای عمده ديگر، روز شنبه با تجمع در خيابان ها خواستار کمک برای رهایی از قيمت های بالای مواد غذایی، سوخت و مسکن شدند. قيمت های بالا، شکافی رو به افزايش بين فقير و غنی را به وجود آورده است.

بنجامين نتانياهو نخست وزير اسرایيل در واکنش به اعتراض هایی که يک روز قبل بيشترين شمار تظاهرکنندگان خواستار کمک برای رهایی از ترقی هزينه زندگی را به خيابان ها کشانده بود، اقداماتی اصلاحی را ارائه داده است.

آقای نتانياهو روز يکشنبه، تشکيل کميته ای را برای مذاکره و تبادل نظر با معترضان اعلام کرد. وی همچنين در جلسه کابينه گفت در ميان مردم کسانی هستند که از اوضاع اقتصادی واقعا زجر می کشند.

نزدیک به ۱۰۰ هزار نفر روز شنبه با جمع شدن در خيابان های اورشليم، تل آويو و ديگر شهرهای عمده اسرایيل خواستار کمک برای رهایی از قيمت های بالای مواد غذایی، سوخت و مسکن شده بودند. قيمت های بالا، موجب بروز شکافی رو به گسترش بين فقير و غنی شده است.

معترضان از دولت خواستار نرخ های مالياتی پایين تر، يارانه های مسکن و پایين آوردن قيمت های مستغلات هستند.

اعلام تصميمات آقای نتانياهو با استعفای يک مقام ارشد وزارت دارایی در روز يکشنبه مصادف بود. حائيم شانی مدير کل وزارت دارایی در استعفانامه اش گفت اين تصميم را در ارتباط با اختلاف نظرهایی اتخاذ کرده است که سابقه آنان به مدت ها پيش بازمی گردد.

روز شنبه صدها پزشک جزو معترضانی بودند که برای برخورداری از شرايط بهتر کاری و دستمزدهای بالاتر در اورشليم تظاهرات کردند.

سيستم درمانی اسرایيل سيستمی سوسياليستی است و پزشکان ضمن اعتراض به پایين بودن سطح دستمزدهايشان می گويند با فشار ناشی از کار بيش از حد روبرو هستند.

نظر سنجی ها از تنزلی سريع در ميزان حمايت از کارنامه آقای نتانياهو و افزايشی قابل توجه در ميزان حمايت از معترضان حکايت دارد.

XS
SM
MD
LG