لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۲۵

پیشنهاد مقام اسرائیلی برای صلح با فلسطینیها


یکی از شرکای ارشد دولت ائتلافی بنیامین نتانیاهو نخست وزیراسرائیل میگوید دسترسی به یک موافقت نامه نهایی صلح با فلسطینی ها در شرایط فعلی غیرممکن است و بنابراین دوطرف باید در پی یک «موافقت نامه موقت» با یکدیگر برآیند.

یائرلاپید، وزیر دارائی اسرائیل که ارزیابی خود را از اوضاع، روز یکشنبه و درست چند روز پیش از ورود جان کری وزیر امورخارجه آمریکا به منطقه منتشر کرده است، بنظر می رسد که اوضاع پیچیده فعلی را در خاورمیانه پیچیده تر کند.

هنوز مشخص نیست که پیشنهاد « یک موافقتنامه موقت» توسط آقای کری در دیدار این هفته، مطرح خواهد شد یا نه.

در ماه مارس گذشته مقامهای آمریکایی ضمن اشاره به یک «راه حل موقت» اظهار کردند که گرچه چنین راه حلی انتخاب ارجح آنان نیست اما یکی از راه حلهایی است که امکان بالقوه آن باید مورد بررسی قرار گیرد.

با وجود تفاوت و شکافهای بزرگ میان اسرائیل و فلسطینیها در مورد بسیاری از مسائل کلیدی که در حال حاضر قابل حل نیست، به نظر می رسد تشکیل یک کشور فلسطینی با مرزهای موقتی، میتواند بعنوان راه حل معقولی مطرح باشد، بویژه در میان اسرائیلیها که شدیدا در پی یافتن راه خروجی از شرایط فعلی اند.

اما فلسطینیها کرارا این راه حل را رد کرده اند زیرا بیم آن میدهند یک «موافقت نامه موفقت» که مورد پسند آنها نباشد نهایتا تبدیل به یک «موافقت نامه نهایی و دائمی» شود.
XS
SM
MD
LG