لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۰۳

رئيس جمهوری اسرائیل روز چهارشنبه گزینه برای تشکیل دولت را معرفی می‌کند


نتانیاهو و حزب او با پیروزی مقابل رقبا، شانس تشکیل دولت جدید اسرائیل را دارند.
نتانیاهو و حزب او با پیروزی مقابل رقبا، شانس تشکیل دولت جدید اسرائیل را دارند.

روون ریولین، رئیس جمهوری اسرائیل، رایزنی‌های خود با احزاب سیاسی اسرائیل را برای انتخاب نخست‌وزیر بعدی این کشور آغاز کرده است.

به گزارش رویترز، ریولین اعلام کرده است روز چهارشنبه و پس از دیدار با همه احزابی که موفق شده‌اند در کنست (پارلمان اسرائیل) کرسی کسب کرده‌اند، گزینه خود را برای تشکیل دولت اعلام خواهد کرد.

در انتخابات پارلمانی اسرائیل که هفته گذشته برگزار شد، حزب لیکود به رهبری بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر فعلی اسرائیل، با اختلافی ناچیز موفق به کسب بیشترین کرسی‌ها شد. نتانیاهو در حال حاضر گزینه تقریبا قطعی برای نخست‌وزیری اسرائیل محسوب می‌شود.

بنی گانتز، رقیب اصلی نتانیاهو و رئیس ائتلاف آبی و سفید، پیشتر شکست خود را در انتخابات پذیرفته بود.


کسی که از سوی رئیس جمهوری مامور تشکیل کابینه شد، ۴۲ روز فرصت دارد که دولت را تشکیل دهد. اگر او نتواند، رئیس جمهوری فردی دیگر از را برای تشکیل دولت انتخاب می‌کند.

نتانیاهو در این انتخابات، با احزاب دست‌راستی و گروه‌های مذهبی اسرائیل دست به ائتلاف زده بود. مسئله‌ای که به احتمال زیاد در تشکیل دولت جدید هم نمود خواهد داشت.

در صورتی که حزب لیکود بتواند یک دولت ائتلافی تشکیل دهد، نتانیاهو امسال رکورددار طولانی ترین دوره نخست وزیری در تاریخ اسرائیل خواهد شد و رکورد دیوید بن گوریون، بنیانگذار و اولین نخست وزیر اسرائیل، را پشت سر می گذارد.

نتانیاهو در عین حال با یک تحقیقات قضایی جاری روبرو است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG