لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۳:۱۷

پیروزی ژنرال ایرانی تبار در صحنه سیاسی اسرائیل


پیروزی ژنرال ایرانی تبار در صحنه سیاسی اسرائیل
پیروزی ژنرال ایرانی تبار در صحنه سیاسی اسرائیل

نتایج نهائی رقابت برای رهبری بزرگترین حزب سیاسی اسرائیل، که روز چهارشنبه منتشر شد، از پیروزی قاطع وزیر پیشین دفاع و فرمانده سابق نیروهای مسلح اسرائیل بر رهبر کنونی حزب کادیما حکایت دارد، که پیشتر یکی از چهره های سرشناس در مذاکرات با فلسطینیان بود.

شائول موفاز با کسب ۶۲ درصد آرا تزیپی لیونی را به سختی شکست داد که فقط ۳۷ درصد آرا را کسب کرد. موفاز روز سه شنبه همزمان با شروع رای گیری در این انتخابات حزبی با اطمینان صحبت از آن به میان آورد که در انتخابات عمومی پیش بینی شده برای اکتبر ۲۰۱۳ پیروز می شود و دولت بنیامین نتانیاهو را عوض خواهد کرد.

نظر سنجی ها نشان می دهد که تحقق چنین وعده ای مستلزم رقابت و مبارزه ای بسیار دشوار خواهد بود و کادیما، که فعلا بزرگترین جناح در پارلمان اسرائیل است، با از دست دادن حمایت حزب میانه رو کارگر و جنبش ضد جنگ مرتز روبروست.

بیشترین شهرت موفاز ناشی از تاکتیک های سخت و دشواری است که وی در مقام فرماندهی بر ارتش و تصدی پست وزارت دفاع در جریان شورش چهار ساله فلسطینی ها در دهه گذشته وضع کرد - شورشی که در سال ۲۰۰۴ پایان گرفت.

او در سال ۲۰۰۸ هنگامی که گفت اگر تهران برنامه اتمی مشکوک خود را کنار نگذارد ، اسرائیل به عنوان آخرین چاره به حمله متوسل خواهد شد، برای مدتی کوتاه بازارهای جهانی نفت را آشفته و منقلب ساخت.

اما در سال های اخیر وی رویکردی بیشتر سیاستمدارانه تر در پیش گرفته است که پیشنهاد تشکیل یک دولت موقت فلسطینی، و چاره جوئی های مرتبط با مسائل اجتماعی و اقتصادی و نیز حقوق زنان از جمله آنهاست.

آسوشتدپرس - اورشلیم:

XS
SM
MD
LG