لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۴۹

تنش بین اسرائیل و لهستان بر سر یک قانون؛ آیا لهستان در هولوکاست بی گناه بود؟


نمایی از اردوگاه مرگ آشویتس که توسط آلمان نازی در خاک لهستان ساخته شد و صدها هزار نفر در آن کشته شدند.
نمایی از اردوگاه مرگ آشویتس که توسط آلمان نازی در خاک لهستان ساخته شد و صدها هزار نفر در آن کشته شدند.

مقامات اسرائیل به تلاش قانونگذاران لهستانی برای تصویب یک قانون درباره هولوکاست اعتراض کردند.

قانونگذاران لهستانی سرگرم بررسی قانونی هستند که هرگونه مقصر دانستن لهستانی را در بخشی از جنایات هولوکاست غیرقانونی می داند.

این خبر با واکنش اسرائیل روبرو شد. مقام های اسرائیل می گویند لهستان با اینکار سعی در تحریف تاریخ دارد. سفیر لهستان در اسرائیل در روز یکشنبه به وزارت خارجه این کشور احضار شد.

در همین راستا بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل روز یکشنبه تاکید کرد کشورش جعل حقیقت، بازنویسی تاریخ و انکار هولوکاست را برنمی تابد.
وزیر آموزش و پرورش اسرائیل می گوید نقش شهروندان لهستان در کمک به کشتار یهودیان توسط نازی ها در خاک آن کشور انکار ناپذیر است..

نفتالی بنت وزیر آموزش و پرورش اسرائیل در این مورد گفت: حقیقت این است که بسیاری از کشورها از جمله شهروندان لهستان به نازی ها در کشتار یهودیان کمک کرده اند. یا آنها را به مقام های نازی تحویل دادند یا خودشان یهودیان را کشتند. خانواده خود من در هولوکاست از بین رفت. حقیقت دیگر این است که ارودگاه های کار اجباری و اردوگاه های مرگ توسط آلمان ها اما در خاک لهستان برنامه ریزی، احداث و هدایت شد، و به درستی اردوگاه های مرگ آلمان در لهستان نامگذاری شده به جای اردوگاه های مرگ لهستان.

بعضی تحلیلگران می گویند قانون جدید می تواند مجازات حبس برای حتی نجات یافتگان هولوکاست در بر داشته باشد.

لهستان خود را قربانی کشتار نازی ها در خاک آن کشور می پندارد و می گوید هولوکاست به دست هیتلر و وفادارانش بوقوع پیوسته و لهستان نقشی در آن ندارد.

موزه یادبود هولوکاست در شهر واشنگتن نیز از اقدام پارلمان لهستان ابراز نگرانی کرد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG