لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۳۸

برگزاری بی خشونت مراسم خاک‌سپاری وزیر فلسطینی


مراسم خاکسپاری زیاد ابوعین در شهر رام الله در کرانه باختری - ۲۰ آذر ۱۳۹۳
مراسم خاکسپاری زیاد ابوعین در شهر رام الله در کرانه باختری - ۲۰ آذر ۱۳۹۳

مراسم خاکسپاری زیاد ابوعین، یکی از وزرای دولت خودگردان فلسطینی که روز گذشته در جریان اعتراضاتی در کرانه باختری جان خود را از دست داد، روز پنجشنبه با حضور جمعیت انبوهی برگزار شد.

این مقام فلسطینی، روز چهارشنبه در جریان درگیری گروهی از معترضان فلسطینی با سربازان اسرائیل، در یکی از پست‌‌های بازرسی در کرانه باختری درگذشت. چگونگی مرگ این مقام فلسطینی هنوز مشخص نشده است.

رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی در واکنش به این حادثه گفت باید پاسخ مناسبی به این اقدام داد، زیرا «کشته شدن آقای ابوعین در واقع یک جنایت است.»

محمود عباس در ادامه افزود «رهبری فلسطین در مورد اقدامات آتی تصمیم خواهد گرفت؛ صادقانه می‌گویم، آماده‌ایم تا در مورد تمام گزینه‌ها گفتگو کرده و به اجرا بگذاریم.»

بنامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل، ضمن آن که از طرفین خواست آرامش خود را حفظ کنند، قول داده تحقیقاتی در این زمینه انجام شود؛ پیامی که توسط سخنگوی ارتش اسرائیل نیز تکرار شد.

سرهنگ پیتر لرنر، سخنگوی ارتش اسرائیل گفت «ما باید بتوانیم با هم از بالا گرفتن خشونت جلوگیری کنیم. طرفین باید مسئولیت نشان داده و از بالا گرفتن کار پرهیز کنند. ما هر کاری بتوانیم انجام خواهیم داد، و خوب است رهبری فلسطینی‌ها هم پیام مشابهی بفرستند.»

این مسئول سازمان آزادیخش فلسطین که بر فعالیت‌های شهرک‌سازی اسرائیل نظارت می‌کرد، به گفته پزشک قانونی طرف فلسطینی، بر اثر ضربه جان خود را از دست داده، اما یکی از پزشکان اسرائیلی می‌گوید، آقای ابوعین به دلیل ایست قلبی فوت کرده است.

زیاد ابوعینِ ۵۵ ساله که پیش از آن به مدت ۹ سال معاون وزیر در امور زندان‌ها در کابینه فلسطینی بود، روز گذشته هنگام اعتراض به ساخت شهرک‌های یهودی‌نشین در شمال رام‌الله با نیروهای پلیس اسرائیل درگیر شد.

سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده نیز ضمن تسلیت و ابراز همدردی آمریکا با خانواده آقای ابوعین، از اسرائیل خواست هر چه سریع‌تر تحقیقاتی عادلانه در مورد این پرونده انجام دهد و نیتجه آن را به اطلاع عموم برساند.

XS
SM
MD
LG