لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۰:۲۳

تنش های مرگبار میان اسرائیل و فلسطینی ها


به گفته مقامات پزشکی در کرانه باختری دو نوجوان فلسطینی بر اثر تیراندازی نیروهای ارتش اسرائیل کشته شدند. صدها فلسطینی در کرانه باختری امروز، پنجشنبه، به خیابان ها ریختند تا در تشییع جنازه این دو نوجوان شرکت کنند.

در حالی که تنش تازه میان اسرائیل و حماس وارد سومین روز خود شده است به گفته مقامات پزشکی، چهارشنبه شب دو جوان فلسطینی به ضرب گلوله نیروهای نظامی اسرائیل کشته شدند.

ارتش اسرائیل گفته است که در عکس العمل به پرتاب کوکتل مولوتوف توسط فلسطینی ها به سوی آنها تیراندازی کرده است.

مقامات فلسطینی امروز ضمن اعلام هویت این دو نوجوان گفتند یکی ۱۷ ساله و دیگری ۱۸ ساله بود.

امروز صدها فلسطینی در خیابان های یکی از محله ها در شمال کرانه باختری به راه افتادند تا در مراسم تشییع جنازه این دو نوجوان فلسطینی شرکت کنند.

تنش میان اسرائیل و فلسطینی ها در کرانه ی باختری در نتیجه مرگ یک فلسطینی که در زندان اسرائیل در حبس ابد به سر می برد بالا گرفته است. مسیرا ابو حمدیا، ۶۴ ساله، روز سه شنبه در اثر ابتلا به سرطان در زندان درگذشت و فلسطینی ها اسرائیل را به عدم توجه به وضعیت سلامتی او متهم کرده اند.

با اعلام خبر درگذشت این فلسطینی ، روز چهارشنبه صدها نفر در کرانۀ باختری و بخش هایی از اورشلیم ضمن برپائی تظاهرات به سوی نیروهای ارتش اسرائیل سنگ و ککتل مولوتوف پرتاب کردند . نیروهای اسراییل با شلیک گازهای اشک آور به معترضان واکنش نشان دادند.

تنش همچنین در زندان های اسرائیل که در آنها هزاران فلسطینی حبس شده اند بالا گرفته است و بسیاری از آنها نیز اعتصاب غذا کرده اند. روز چهارشنبه بسیاری از فلسطینی ها، فروشگاه های خود در کرانه ی باختری و اورشلیم را به نشانه اعتراض به اسراییل بستند و خواستار آزادی فلسطینی ها شدند.

همچنین روز چهارشنبه شبه نظامیان فلسطینی چندین راکت به جنوب اسرائیل پرتاب کردند. این اقدام در عکس العمل به پرواز بمب افکن های اسرائیل و هدف قرار دادن مناطقی در نوار غزه صورت گرفت. تا کنون تلفاتی در نتیجۀ این بمباران ها گزارش نشده است. این شدیدترین تنش میان اسرائیل و فلسطینی ها پس از اعلام آتش بس در ماه نوامبر گذشته است. در چارچوب این آتش بس اسرائیل وعده داده بود از حمله به رهبران نظامی حماس و بمباران مناطق فلسطینی خودداری کند، و حماس نیز وعده داده بود تا از پرتاب راکت به مناطق یهودی نشین خودداری کند. اما تنش میان دو طرف بار دیگر به پایان آتش بس منجر شده است.
XS
SM
MD
LG