لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۰۴

نگرانی اسرائیل از یک انتفاضه دیگر فلسطینی


گزارش ها از تشدید ناآرامی فلسطینیان در کرانه غربی پس از مرگ یک فلسطینی در توقیف اسرائیل حکایت دارد.

فلسطینیان ضمن سوزاندن لاستیک به پلیس سنگ پرتاب کردند و پلیس با شلیک گلوله های لاستیکی و گاز اشک آور واکنش نشان داد.

برخوردها در چند نقطه در کرانه غربی در شرایطی رخ داد که قریب ۳ هزار فلسطینی زندانی نیز به یک اعتصاب غذای یک روزه متوسل شده بودند.

فلسطینیان خواستار تحقیقاتی بین المللی در باره مرگ یک فلسطینی بنام عرفات جرادات هستند که در توقیف اسرائیل بود، و به گفته آنها شکنجه شده است.


پدر جادات که جسد را شناسائی کرده است می گوید نشانه هائی از خون در سر او دیده است. وی به رادیوی اسرائیل گفت پسر سی ساله اش هفته گذشته هنگامی که توقیف شد سالم بود. او بازجویان اسرائیلی را در مرگ پسرش مقصر می داند.

مقامات اسرائیلی می گویند جرادات در جریان بازچوئی مضروب نشد بلکه از حمله قلبی درگذشت.

اسرائیل قریب ۴هزار و ۵۰۰ فلسطینی را به اتهاماتی گوناگون از سنگ پرانی به نیروهای مسلح تا بمب گذاری ها ، به زندان انداخته است.

اعتصاب غذای طولانی چهار نفر از آنان، باردیگر مسئله زندانیان فلسطینی را به یکی از مسائل روز مبدل ساخته است و اعتراض های توام با درخواست آزادی زندانیان در طول هفته در کرانه غربی شدت گرفته است .

تشدید خشونت ها در عین حال این نگرانی را در اسرائیل به بار آورده است که ممکن است یک شورش دیگر، که فلسطینی ها از آن به عنوان انتفاضه سوم نام می برند، در راه باشد.

آموس گیلدا، یکی از مقامات ارشد در وزارت دفاع اسرائیل تشکیلات خودگردانی فلسطینی را به سازماندهی ناآرامی ها متهم کرده است.

وی به رادیوی اسرائیل گفت فلسطینیان برای برانگیختن زمینه های ایجاد خشونت در خیابان ها به دروغگوئی در باره شکنجه متوسل شده اند.

اسرائیل با فرستادن پیامی قاطع برای دولت خودگردان فلسطینی خواستار استقرار آرامش شده است.
XS
SM
MD
LG