لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۳:۵۰

اوباما: حماس شلیک موشک به اسراییل را متوقف کند


باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، می گوید تلاش برای حل و فصل منازعه اخیر میان اسرائیل و گروه شبه نظامی فلسطینی حماس باید با خودداری شبه نظامیان از شلیک موشک به قلمرو اسرائیل آغاز شود.

اوباما این نظر را امروز، یکشنبه، در جریان دیدار از پایتخت تایلند مطرح کرد. وی بر حمایت آمریکا از حق اسرائیل برای دفاع از خود، در مقابل موشک هایی که از غزه به سوی خانه های مردم شلیک می شود، تاکید کرد.

اوباما همچنین گفت بهتر است به شلیک موشک ها بدون آنکه نیاز باشد اسرائیل حملات هوائی و دریائی علیه شبه نظامیان را در غزه گسترش دهد، پایان داده شود. وی گفت در روزهای اخیر با رهبران اسرائیل، مصر و ترکیه برای دستیابی به این هدف، مکالمات متعددی داشته است.

اسرائیل روز یکشنبه حملات هوائی بیشتری را علیه آنچه که هدف های شبه نظامیان در غزه نامید انجام داد و شبه نظامیان نیز راکت های بیشتری شلیک کردند که در دو مورد تل آویو، مرکز تجاری اسرائیل را هدف گرفت و آژیر خطر حملات هوائی را برای چهارمین بار در این شهر به صدا در آورد.

سیستم دفاع موشکی اسرائیل، موسوم به گنبد آهنین توانست راه را بر این دو موشک ببندد و آنها را در آسمان منفجر کند.

مقامات در غزه شمار تلفات شبه نظامیان و غیر نظامیان فلسطینی در عملیات نظامی اسرائیل را دست کم ۵۳ نفر برآورد می کنند. در شلیک راکت های فلسطینیان نیز سه غیر نظامی اسرائیلی کشته شده اند.

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل،می گوید اسرائیل آماده است عملیات علیه شبه نظامیان در نوار غزه تحت کنترل حماس را به میزانی قابل توجه گسترش دهد.

آقای نتانیاهو این نظر را امروز، یکشنبه، در شرایطی ابراز کرد که هزاران سرباز اسرائیلی در نوار مرزی با غزه مستقر و مناقشه با فلسطینی ها وارد پنجمین روز خود شده است.

لورن فابیوس، وزیر امور خارجه فرانسه، امروز از پاریس عازم اورشلیم شد تا به تلاش ها جهت برقراری آتش بس کمک کند.

در حملات روز شنبه اسرائیل نیز، ساختمان دفتر کار اسماعیل هنیه، نخست وزیر، و کابینه او با خاک یکسان شد. هنیه هنگام این حمله در دفتر کارش نبود.

در همین حال محمد مرسی، رئیس جمهوری مصر، میزبان رهبران حماس و مقامات دو متحد عمده، شامل قطر و ترکیه، در تلاش برای جستجوی راه حلی به منظور پایان بخشیدن به جنگ بود. وی گفت «نشانه هائی وجود دارد که حاکی از امکان برقراری آتش بس در آینده ای بسیار نزدیک است، اما هنوز تضمینی قاطع به دست نیامده است.»

وزیران امور خارجه اتحادیه عرب نیز، که مقر آن در قاهره است، جلسه ای اضطراری تشکیل دادند تا در باره واکنش اعراب به جنگ تبادل نظر کنند.

حماس روز شنبه بیش از صد موشک به سوی اسرائیل شلیک کرد که هدف بعضی از آنها تل آویو بود، و به صدا درآمدن آژیرهای خطر در ساعات اولیه بامداد را در پی داشت.
XS
SM
MD
LG