لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ مهر ۱۴۰۲ ایران ۱۹:۳۱

مذاکرات صلح در اورشلیم آغاز شد


اسرائیل و فلسطینی ها مذاکرات صلح را روز چهارشنبه در اورشلیم آغاز کردند. این نخستین تلاش برای حل اختلافات اساسی میان دو طرف در ۳ سال اخیر است.

ماه گذشته مذاکرات مقدماتی میان دو طرف در واشنگتن انجام شد و هر دو طرف تعهد کردند مذاکرات خود را - برای مدت ۹ ماه - بر سر سرنوشت پناهندگان فلسطینی، شهرک سازی ها و مرزهای کشور آینده فلسطینی ادامه دهند.

جان کری وزیر امور خارجه امریکا می گوید هر دو طرف موقعیت اضطراری را - به ویژه در مورد مسائل امنیتی و مرزها - حس می کنند. آقای کری با بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل و محمود عباس رئیس تشکیلات خودگران فلسطینی تلفنی و پیش از آغاز مذاکرات چهارشنبه گفتگو کرد.
تزیپنی لیونی وزیر دادگستری اسرائیل و صائب عریقات هیاتهای مذاکره کننده دو طرف را سرپرستی می کنند. به علاوه مارتین ایندیک سفیر سابق امریکا در اسرائیل در مذاکرات حضور دارد و به پیشرفت آن یاری می رساند.

درهمین حال ارتش اسرائیل روز چهارشنبه گفت هواپیماهایش شب گذشته محل مخفی شلیک موشک در نوار غزه را بمباران کرده است. یک سخنگوی ارتش اسرائیل گروه شبه نظامی حماس را در فعالیتهای تروریستی مقصر دانست.

اواخر روز سه شنبه نیز ۲۶ نفر از زندانیان فلسطینی که از اواخر دهۀ ۱۹۸۰ و اوائل ۱۹۹۰ در اسرائیل زندانی بودند آزاد شدند. خانواده های این زندانیان از آنان استقبال کردند و محمود عباس آنان را قهرمان خواند.

دولت اسرائیل قبول کرده است که مجموعاً ۱۰۴ نفر از زندانیان فلسطینی را همراه با پیشرفت مذاکرات آزاد سازد. اقوام برخی از قربانیان زندانیان آزاد شده توسط اسرائیل، آزادی آنان را «جایزه برای تروریستها» خوانده اند.
XS
SM
MD
LG