لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۴:۲۳

اسرائيل کمک مالی به يونسکو را قطع می کند


اسرائيل کمک مالی به يونسکو را قطع می کند
اسرائيل کمک مالی به يونسکو را قطع می کند

نخست وزیر اسرائیل، بنیامین نتانیاهو، دستور داده است تا دولت آن کشور بودجه برای کمک سالانه به سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی ملل متحد، اختصارا یونسکو را، که بالغ بر دو ميليون دلار است، پس از آنکه اين سازمان تشکيلات خودگردان فلسطينی را به رسميت شناخت و به آن عضويت کامل اعطا کرد، مسدود کند.

اين تصميم روز پنجشنبه، دو روز پس از آن که کابينه اسرائيل اعلام کرد که به ساخت و ساز شهرک های يهودی نشين در اورشليم شرقی و کرانه باختری را سرعت می دهد و انتقال درآمد جمع آوری شده مالياتی برای دولت خودگردان فلسطینی را تعليق می کند، انجام می شود.

ناظر فلسطینی در سازمان ملل متحد روز پنجشنبه از شورای امنیت اين سازمان خواست به اقدامی علیه اسرائیل بدليل تسریع شهرک سازی و آنچه که او گفت: «ربودن غیر قانونی» درآمد مالیاتی فلسطینيان است، دست بزند.

ریاض منصور هشدار داد که اگر اقدامات اسرائیل فورا متوقف نشود، ممکن است منطقه با تحریک و تشدید نا آرامی ها روبرو شود. او وقایع بین اسرائیل و فلسطینی ها را بسیار حساس و نا پايدار ناميد.

روز دوشنبه، آمريکا اعلام کرد که بودجه یونسکو، از جمله انتقال ۶۰ میلیون دلار از قبل تعيين شده به آژانس فرهنگی سازمان ملل متحد را در اين ماه قطع خواهد کرد. کانادا کمک های داوطلبانه به آژانس را متوقف کرده است اما بودجه های تعيين شده فدرال را قطع نخواهد کرد.

اسرائیل و آمریکا به شدت مخالف پیشنهاد عضويت فلسطينيان در یونسکو بوده اند. آنها می گویند تنها راه فلسطینيان برای رسیدن به استقلال و به رسميت شناخته شدن بین المللی از طریق مذاکرات مستقیم با اسرائیل است.

XS
SM
MD
LG