لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۹ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۳:۵۶

واکنش امنیتی اسراییل به اعتراض های «روز نکبت»


مقام های دولتی می گويند برخورد اين کاميون به يک اتوبوس و چند اتوموبيل شخصی ممکن است حاصل حمله ای از پيش طراحی شده باشد
مقام های دولتی می گويند برخورد اين کاميون به يک اتوبوس و چند اتوموبيل شخصی ممکن است حاصل حمله ای از پيش طراحی شده باشد

تظاهرات اعتراضی فلسطينيان در اطراف سه ناحيه مرزی اسرایيل، روز يکشنبه به خشونت هایی منجر شد که دست کم ۱۰ کشته و صدها مجروح بر جا گذاشته است.

شاهدان و منابع لبنانی می گويند در شليک سربازان اسرایيلی برای جلوگيری از ورود معترضانی که می خواستند از لبنان وارد اسرایيل شوند دست کم پنج نفر کشته و بيش از پنجاه نفر مجروح شده اند.

معترضين فلسطينی در سوريه نيز سعی کردند با عبور از يک حصار مرزی وارد بلندی های جولان تحت اشغال اسرایيل شوند که با شليک سربازان اسرایيلی مواجه شدند. به گفته يک مقام سوری و شاهدان، اين شليک ها به کشته شدن چهار نفر و مجروح شدن دست کم ۴۵ نفر ديگر منجر شد.

کرانه غربی رود اردن و غزه نيز، روز يکشنبه، صحنه تظاهرات خيابانی بود که فلسطينيان به نشانه اعتراض و در سالگرد ايجاد اسرایيل در سال ۱۹۴۸ برپا کرده بودند.

امداگران و مقام های فلسطینی می گویند در زد و خورد در امتداد مرز غزه دستکم ۱ تن کشته و ۶۰ تن زخمی شده اند.

در حومه اورشليم، سربازان اسرایيلی برای پراکنده کردن يک گروه از سنگ اندازان، به شليک گاز اشک آور و گلوله های لاستيکی متوسل شدند.

اسرایيل ضمن پيش بينی اعتراض هایی که فلسطينان به مناسبت سالروز ايجاد اسرایيل زير عنوان «روز نکبت» تدارک ديده بودند، تدابير امنيتی را تشديد کرده بود. برخی فعالان فلسطينی نيز خواستار «انتقاضه ای» جديد عليه اسرایيل شده بودند که به معنای شورش است.

پليس اسرایيل روز یکشنبه همچنين از کشته شدن يک نفر و مجروح شدن چند تن ديگر در جريان برخورد يک کاميون به چند وسيله نقليه در تل آويو خبر داد.

مقام های دولتی می گويند برخورد اين کاميون به يک اتوبوس و چند اتوموبيل شخصی ممکن است حاصل حمله ای از پيش طراحی شده باشد. جراحات دست کم دو نفر وخيم گزارش شده است.

راننده کاميون، که يک عرب اسرایيلی است، توسط پليس بازداشت شده است.

شمار فلسطينی هایی که در جريان جنگ های منجر به ايجاد اسرایيل در سال ۱۹۴۸ فرار کرده و یا مجبور به تخليه خانه هايشان شده اند نزدیک به ۷۰۰ هزار نفر برآورد شده است.

اسرایيل شصت و سومين سال ايجاد خود را، بر اساس تقويم عبری، روز سه شنبه جشن گرفته بود.

XS
SM
MD
LG