لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۴۹

اسرائیل: سازمان ملل متحد گزارش انتقادی خود را پس بگیرد


اسرائیل: سازمان ملل متحد گزارش انتقادی خود را پس بگیرد
اسرائیل: سازمان ملل متحد گزارش انتقادی خود را پس بگیرد

دولت اسرائيل از سازمان ملل متحد خواسته است گزارش انتقادآميزی را که در ارتباط با حمله دوسال پيش اسرائيل به نوار غزه انتشار يافته، پس بگيرد.

اين درخواست در پی ابراز تأسف نويسنده آن، ريچارد گلدستون، قاضی اهل آفريقای جنوبی به نتيجه گيری گزارش صورت گرفته است.

ريچارد گلدستون، نویسنده گزارش ۲۰۰۹، می گوید به باور وی سازمان ملل متحد با موضعی عليه اسرائيل، خواستار تهيه اين گزارش شده بود. او در مطلبی که روز شنبه در روزنامه واشنگتن پست چاپ شد می گوید به اگر آن زمان دانش فعلی اش را داشت، جمع بندی آن کاملا متفاوت می بود. اما او گفت پیشرفت گروه تحقیقاتی اش در نتیجه عدم همکاری اسرائیل، مختل شد.

گزارش گلدستون هر دو طرف اسرائيل و حماس را به ارتکاب جنايت عليه بشريت متهم کرده است.

قاضی گلدستون همچنین گفت به باور او کمیسیون حقوق بشر سازمان ملل متحد که دستور تحقیق را صادر کرده است نیز سابقه موضعگیری علیه اسرائیل را دارد.

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل روز یکشبه در جلسه هفتگی کابینه گفت گروهی ویژه برای به حداقل رساندن «آسیب فراوان» این گزارش علیه اسرائیل، تشکیل شده است. آقای نتانیاهو گزارش را «کمپینی آلوده» خواند و وعده داد که نام اسرائیل را از این لکه پاک کند.

گزارش گلدستون همچنین نیروهای حماس که کنترل نوار غزه را در اختیار دارد را مسئول موارد نقض حقوق بشر از طریق حمله به غیرنظامیان اسرائیلی معرفی کرده است.

حدود ۱۴۰۰ نفر که اغلب فلسطینی بودند، درحمله اسرائیل به نوار غزه در دسامبر ۲۰۰۸ کشته شدند. این حمله نظامی واکنش اسرائیل به سال ها راکت پرانی و خمپاره اندازی فلسطینی ها علیه اسرائیل بود.

گزارش گلدستون از هردو طرف اسرائیل و حماس می خواهد تا درباره اتهامات وارده علیه سربازانشان، تحقیقات مستقلی را انجام دهند. او در گزارش خود می گوید که اسرائیل برخلاف حماس، برخی تحقیقات را در این زمینه انجام داده است.

در حاليکه اهود باراک، وزير دفاع اسرائيل گزارش گلدستون را تحريف شده خوانده، شيمون پرز، رئيس جمهوری اسرائيل می گويد، حملات نظامی اسرائيل، صرفاً جنبه دفاع از خود داشته است.

XS
SM
MD
LG