لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۹ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۲:۰۳

دعوت مصر از جناح های فلسطینی برای امضای قرارداد وحدت


آرشیو
آرشیو

مقام های فلسطینی می گویند مصر از محمود عباس، رهبر جناح فتح و خالد مشعل، رهبر حماس دعوت کرده است برای امضای توافقنامه ای بین دو رقیب، هفته آینده به مصر بروند.

مقام ها روز جمعه گفتند قرارداد روز ۱۵ اردیبهشت امضا خواهد شد. خبرگزاری رویترز می گوید این رویداد اوج مراسم سه روزه ای که از ۱۲ اردیبهشت آغاز می شود خواهد بود.

توافق برای تشکیل یک دولت موقت است و به دنبال آن انتخابات ریاست جمهوری و پارلمانی ظرف یک سال انجام می گیرد.

جنبش های حماس و فتح از سال ۲۰۰۷ از هم جدا بوده اند. حماس بر نوار ساحلی غزه حکومت می کند. فتح حزب حاکم کرانه غربی است. اسراییل دو منطقه را از هم جدا می کند و اجازه عبور منظم به آنها نمی دهد.

در این میان، مصر طرح هایی را برای بازگشائی گذرگاه مرزی رفح با غزه اعلام کرده است. اسراییل محاصره محدودی را بر آن سرزمین برقرار ساخته است و مقام های اسراییلی نسبت به امنیت منطقه، در صورت بازگشایی گذرگاه، ابراز نگرانی کرده اند.

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسراییل، از توافق وحدت دوباره فلسطینیان به شدت انتقاد کرده است. اسراییل، حماس را یک گروه تروریستی تلقی می کند و نتانیاهو گفته است عباس باید بین «صلح با اسراییل یا صلح با حماس» یکی را انتخاب کند. وی افزود «امکانی برای صلح با دو طرف وجود ندارد.»

عباس روز پنجشنبه در صدد بر آمد چنین نگرانی هایی را بی اهمیت نشان دهد و تاکید کرد که تشکیلات خودگردان فلسطینی به جستجو برای مذاکرات صلح با اسراییل ادامه خواهد داد.

XS
SM
MD
LG