لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۵۵

مقامات اسرائيلی و فلسطينی می گويند زمان اقداماتی شجاعانه فرا رسيده است


مقامات اسرائيلی و فلسطينی می گويند زمان اقداماتی شجاعانه فرا رسيده است
مقامات اسرائيلی و فلسطينی می گويند زمان اقداماتی شجاعانه فرا رسيده است

رهبران اسرائيلی و فلسطينی می گويند زمان آن فرا رسيده است که دو طرف اختلافات را کنار بگذارند و سرانجام به صلح برسند.
بنيامين نتانياهو نخست وزير اسرائيل امروز، يکشنبه، به وزيران کابينه اش گفت برای مصالحه ای تاريخی با فلسطينيان آماده است به شرطی که چنين مصالحه ای امنيت اسرائيل را حفظ کند. وی گفت يافتن راه حل هائی جديد برای مشکلاتی قديمی مستلزم تفکری خلاقانه توسط اسرائيل است.
درهمين حال صائب عريقات مذاکره کننده ارشد فلسطينی به راديوی ارتش اسرائيل گفت زمان آن است که چانه زدن را کنار بگذاريم و بجای آن به تصميم گيری بپردازيم. عريقات گفت به اعتقاد او توافق بر سرمسائل عمده و اصلی می تواند حتی گروه ستيزه گر حماس را متقاعد کند که صلح با اسرائيل را بپذيرد.
اما عريقات هشدار داد که کوتاهی و شکست می تواند قيمتی گزاف در برداشته باشد، و احتمالا به منحل شدن خودگردانی فلسطينی بيانجامد.
مذاکرات صلح ميان اسرائيل و فلسطينيان هفته گذشته پس از وقفه ای تقريبا دوساله در واشينگتن از سر گرفته شد.
يک مسئله عمده، احتمال ازسرگيری ساختن يهودی نشين ها در کرانه غربی است. محمود عباس رئيس خودگردانی فلسطينی بارها گفته است اگر اسرائيل ساختن اين يهودی نشين ها را از سربگيرد مذاکرات را قطع می کند.

در جلسه امروز کابينه اسرائيل چند وزير گفتند که اسرائيل بايد هنگامی که وقفه مقرر در ساختن يهودی نشين ها در اواخر این ماه منقضی می شود ساختن آن ها را دنبال کند.

وزيران همچنين گزينش ژنرال يوئف گالانت Yoav Galant به رياست ستاد مشترک نيروهای مسلح اسرائيل را تصويب کردند. وی در ماه فوريه جايگزين ژنرال گابی اشکنازی Gabi Ashkenazi می شود. گالانت عمليات سه هفته ای اسرائيل در غزه را رهبری کرد که در روزهای پايانی سال ۲۰۰۸ شروع شد و اوايل سال ۲۰۰۸ پايان گرفت.

XS
SM
MD
LG