لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۱:۵۴

محمود عباس درخواست تاسیس کشور فلسطینی را به سازمان ملل می دهد


محمود عباس درخواست تاسیس کشور فلسطینی را به سازمان ملل می دهد
محمود عباس درخواست تاسیس کشور فلسطینی را به سازمان ملل می دهد

محمود عباس، رییس تشکیلات خودگردان فلسطینی می گوید درخواست برای تاسیس کشور فلسطینی، ماه سپتامبر به بان کی مون دبیرکل سازمان ملل متحد تحویل داده می شود.

آقای عباس این اظهارات را پس از پایان سفرش به بوسنی و هرزگوین اعلام کرد. او در بوسنی و هرزگوین از مسئولان این کشور خواست از تلاش وی برای تاسیس کشور فلسطینی حمایت کنند.

محمود عباس پس از بوسنی و هرزگوین به لبنان سفر کرد. او در آنجا نیز در پی جلب حمایت رهبران لبنان از جمله میشل سلیمان، رییس جمهوری لبنان خواهد بود.

بوسنی و هرزگوین و لبنان، دو عضو غیر دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد هستند.

محمود عباس در حال رایزنی با اعضای سازمان ملل متحد است تا آنان تاسیس یک کشور فلسطینی را که شامل سرزمین های کرانه باختری، نوار غزه، اورشلیم شرقی می شود - مناطقی که اسراییل در جنگ ۱۹۶۷ اشغال کرد - به رسمیت بشناسند.

همچنین روز سه شنبه، مذاکره کنندگان بین المللی که سعی دارند میان اسراییل و فلسطینی ها صلح ایجاد کنند، اعلام کردند که «عمیقا نگران» طرح اسراییل برای گسترش شهرک های یهودی نشین در کرانه باختری و اورشلیم شرقی هستند. مذاکراه کنندگان که به گروه چهار خاورمیانه شهرت دارند، نمایندگان سازمان ملل متحد، اتحادیه اروپا، روسیه و آمریکا هستند.

روز دوشنبه اسراییل ساخت ۲۷۷ واحد مسکونی جدید در یک شهرک یهودی نشین واقع در کرانه باختری را تایید کرد. چند روز پیش از آن نیز اسراییل طرح ساخت ۱۶۰۰ خانه در اورشلیم شرقی را تایید کرد.

در تحولی دیگر نیروهای اسراییلی روز سه شنبه دو فلسطینی را در نوار غزه کشتند. یکی از فلسطینی ها در حمله هوایی کشته شد و دیگری زمانی که به مرز اسرییل نزدیک می شد.

XS
SM
MD
LG