لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۲۰

نتانياهو برای پيشبرد مذاکرات صلح با فلسطينی ها از مبارک کمک ميگيرد


بنيامين نتانياهو، نخست وزير اسرائيل، می گويد در نظر دارد از رهبر مصر خواستار کمک به پيشبرد مذاکرات مستقيم صلح با فلسطينی ها شود.

آقای نتانياهو روز يکشنبه، در جلسه هفتگی کابينه اش گفت روز سه شنبه در مصر با حسنی مبارک، رئيس جمهوری آن کشور ملاقات می کند.

آقای نتانياهو هفته گذشته در واشنگتن پس از ملاقات با پرزيدنت اوباما به خبرنگاران گفته بود زمان شروع مذاکرات مستقيم ميان اسرائيل و فلسطينيان فرا رسيده است.

اما محمود عباس، رئيس تشکیلات خودگردان فلسطينی، می گويد مذاکرات مستقيم با اسرائيل در شرايط کنونی تلف کردن وقت است. آقای عباس گفت تا وقتی که از مذاکرات غير مستقيم به ميانجيگری آمريکا در مورد مسائل مرزی و امنيتی پيشرفتی حاصل نشود مذاکرات مستقيم را نمی توان از سرگرفت.

جرج ميچل، نماينده آمريکا در خاورميانه، چندين بار مذاکراتی غير مستقيم را ميان اسرائيل و فلسطينيان ميانجيگری کرده است.

آقای نتانياهو و آقای مبارک آخرين بار در اوايل ماه مه در شرم الشيخ مصر ملاقات کردند که چند روز پيش از شروع مذاکرات غير مستقيم ميان اسرائيل و فلسطينی ها ظرف يک سال اخير بود.

مصر در سال ۱۹۷۹ با اسرائيل پيمان صلح امضا کرد و ملاقات ميان مقامات عاليرتبه دو کشور امری عادی است. اما وسائل ارتباط جمعی و افکار عمومی در مصر با دولت اسرائيل ، به خصوص با سياست های آن در مورد فلسطينيان، رويه ای خصمانه دارند.

XS
SM
MD
LG