لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۵۴

ادامه تظاهرات فلسطینیان در مرز غزه با اسرائیل؛ ۹ نفر کشته شدند


مسئولان بهداشت نوار غزه اعلام کردند که ‎۹ فلسطینی، از جمله یک روزنامه نگار، بر اثر شلیک گلوله سربازان اسرائیلی در هنگام تظاهرات و درگیری روز شنبه در مرز میان غزه و اسرائیل کشته شدند.

یاسر مرتقا، عکاس آژانس خبری عین در غزه، به رغم بر تن داشتن جلیقه خبرنگاری، در تظاهرات روز شنبه ۱۸ فروردین هدف تیراندازی قرار گرفته و کشته شد.

ارتش اسرائیل از اظهارنظر در این باره خودداری کرده و می‌گوید سرگرم رسیدگی به واقعه است.

مقامات بهداشت غزه گفتند که بجز ۹ کشته که یکی از آنها نوجوانی ۱۶ ساله بود، دست کم ۴۹۱ نفر بر اثر تیراندازی‌های ارتش اسرائیل زخمی شده‌اند.

ارتش اسرائیل می گوید تظاهرکنندگان فلسطینی چندین بمب آتش زا و مواد منفجره پرتاب کردند و برخی از تظاهرکنندگان سعی داشتند از مرز رد شوند.

تظاهرکنندگان فلسطینی در چند صد متری حفاظ‌های مرزی، که نوار غزه را از اسرائیل جدا می‌کند، چادر زده‌اند و گروهی از نوجوانان برای پرتاب سنگ، به حفاظها نزدیک شده و خود را در معرض تیراندازی نیروهای اسرائیل قرار دادند.

ارتش اسرائیل تعداد تظاهرکنندگان را حدود ۲۰ هزار نفر تخمین زده است. این در حالیست که در تظاهرات هفته قبل فلسطینیان در مرز غزه با اسرائیل، ۳۰ هزار نفر در آن شرکت داشتند و ۱۷ فلسطینی کشته شدند.

سازمان ملل، اتحادیه اروپا و گروه‌های مدافع حقوق بشر می‌گویند تیراندازی به سوی تظاهرکنندگان غیرمسلح استفاده بیش از حد از زور است.

الیزابت تروسل، سخنگوی کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد پیشتر علیه احتمال استفاده بیش از حد از زور توسط اسرائیل در مقابله با فلسطینها هشدار داده بود.

او گفته بود: «با توجه به تعداد زیاد مجروحان و کشته شدگان فلسطینی و با توجه به بیانیه‌های قاطع مقامات اسرائیلی علیه نقض حاکمیت آن کشور در جریان اعتراضات، و نیز با توجه به این واقعیت که مجروحان و کشته شدگان غیرمسلح بودند و تهدیدی برای نیروهای اسرائیلی ایجاد نمی‌کردند، بنابراین نشانه ای قوی وجود دارد که اسرائیل از زور بیش از حداستفاده کرده است.»

حماس که اداره غزه را در دست دارد می‌گوید تظاهرات به دلیل بستن راه‌های دریایی غزه بر روی مردم منطقه و جلوگیری از حق بازگشت فلسطینیان به سرزمینشان است.

اسرائیل می‌گوید که حماس زیر پوشش اعتراض‌های فلسطینی‌ها، قصد حمله به اسرائیل را دارد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG