لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۱۴

در تیراندازی و حمله با چاقو در اسرائیل پنج نفر از جمله یک آمریکایی کشته شدند


.
.

در رشته حملاتی در اسرائیل و کرانه باختری رود اردن در روز پنجشنبه، پنج نفر جان خود را از دست دادند، که یکی از آنها یک دانشجوی ۱۸ ساله آمریکایی بود.

بنا بر اعلام مقامات اسرائیل یک مرد فلسطینی وارد یک ساختمان تجاری-اداری در تل آویو شد و به دو مرد یهودی که سرگرم دعا و نیایش بودند، با چاقو حمله کرد.

مهاجم از محوطه پارکینگ گریخت و پیش از آن که رهگذران او را متوقف کنند، مرد دیگری را به شدت مجروح کرد. مردم در نهایت او را متوقف کردند تا پلیس رسید و او را بازداشت کرد.

پلیس مهاجم را راعد مسالمه، ۳۶ ساله و پدر پنج فرزند از روستای دورا در کرانه باختری، معرفی کرد که در یک رستوران کار می کرد و بطور قانونی وارد اسرائیل شده بود.

دومین حادثه در کرانه باختری رود اردن داد. مردی در یک محله یهودی نشین از خودرو بیرون آمد و خودروهایی که در ترافیک متوقف شده بودند را به گلوله بست. سپس به تقاطع دیگری رفت و خودرو را به گروهی از مردم در ایستگاه اتوبوس کوبید.

به گفته یک مقام اورژانس، حملات این مرد سه نفر را به کشتن داد. یکی از آنها یک دانشحوی ۱۸ ساله آمریکایی اهل ماساچوست بود که در یک مدرسه علوم دینی یهودیان تحصیل می کرد.

قربانی دیگر، یک فلسطینی گزارش شده است.

بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل حملات را محکوم کرد و نفوذ افراطگرایی اسلامی را مسئول دانست.

او به خانواده های قربانیان تسلیت گفت و اظهار داشت هر کسی حملات در فرانسه را محکوم می کند، باید حملات در اسرائیل را نیز محکوم کند.

نتانیاهو قول داد نبرد قاطعانه اسرائیل با تروریسم ادامه خواهد یافت، از جمله به اقداماتی مانند تخریب خانه های عاملان و لغو اجازه سکونت خانواده های آنها اشاره کرد.

حوادث روز پنجشنبه چند روز پیش از ورود جان کری وزیر خارجه آمریکا به اورشلیم و رام الله روی می دهد. او قرار است با نتانیاهو و همچنین محمود عباس رئیس تشکیلات خود گردان فلسطینی ملاقات کند و درباره مهار خشونتی که به مرگ ده ها نفر در دو ماه گذشته منجر شده است، بحث کند.

XS
SM
MD
LG