لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۳۵

اروپا در پی تمایز محصولات اسرائیل در مناطق اشغالی


اتحادیه اروپا قصد دارد طرح خود را برای متمایز کردن فراورده هایی که ساخت اسرائیل هستند از فراورده هایی که در کارخانه های اسرائیلی در نوار غزه و اورشلیم شرقی تولید می شوند، اجرا کند.

امکان اجرای این طرح همزمان با آغاز گفت و گوهای صلح مطرح می شود، گفت وگوهایی که از روز گذشته برای نخستین بار از سال ۲۰۱۰ از سرگرفته شده اند.

مایا کوچیانچیک، سخنگوی روابط خارجی اتحادیه اروپا، طی گفت و گویی تلفنی از بروکسل به صدای آمریکا گفت:«قصد اصلی این لایحه آن است که مصرف کنندگان به اشتباه نیافتند. طی تمامی این سال ها، روی محصولات اسرائیلی که در اروپا عرضه می شوند، نوشته شده: «ساخت اسرائیل» و تمایزی میان آن دسته از محصولاتی که در خود اسرائیل ساخته می شود با فراورده هایی که در مناطق اشغالی توسط اسرائیل تولید می شوند، وجود ندارد.

شماری از کارخانجات اسرائیلی در مناطق اشغالی هستند و آنجا به فعالیت می پردازند و از این روی، این لایحه درصدد روشن کردن این مسئله است و درصدد جدا کردن فراورده هایی که در اسرائیل تولید می شوند از فراورده هایی که در مناطق اشغالی توسط کارخانجات اسرائیلی تولید می شوند.

اسرائیل که به نظر می رسد در اندیشه تلافی از اتحادیه اروپاست، راه کمک رسانی این اتحادیه به دهها هزار فلسطینی در نوار غزه مسدود کرده است.

تحلیلگران سیاسی می گویند جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا، به گفته تحلیلگران با همکاری با اتحادیه اروپا موفق شده که گام های تازه ای برای از سرگیری دور تازه مذاکرات صلح میان اسرائیل و فلسطینیان بردارد. این مذاکرات از روز دوشنبه در واشنگتن آغاز شده اند.

با این وصف، اتحادیه اروپا می گوید هنوز جدول زمانی برای اجرای طرح مربوط به روشن کردن محل تولید فراورده های ساخت اسرائیل تدارک ندیده و روشن نیست که این اقدام در اروپا از چه زمان آغاز خواهد شد.
XS
SM
MD
LG