لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۷:۴۲

نتانیاهو تماس وزیرانش را با همتایان فلسطینی خود ممنوع کرد


بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل به وزیران دولتش دستور داده است که تماس با همتایان فلسطینی خود را قطع کنند.

به گزارش خبرگزاری آسوشتیدپرس، یک مقام اسرائیلی این دستور را که روز چهارشنبه صادر شد، واکنش به تلاش فلسطینی ها برای پیوستن به نهادهای سازمان ملل متحد نامید و گفت این عمل ناقض تعهد آنها به مذاکرات صلح است.

مقام های فلسطینی این دستور نتانیاهو را رد کردند و گفتند دو طرف حالا هم به ندرت با یکدیگر ملاقات می کنند.

جدیدترین تحول در مناسبات اسرائیل و فلسطینی ها در حالی صورت می گیرد که محمود عباس رئیس تشکیلات خود گردان فلسطین در اجلاسی در قاهره در روز چهارشنبه، توانست موافقت «برادران عرب» خود را با تجدید حمایت های مالی و سیاسی از فلسطینی ها بدست آورد.

وزیران امور خارجه عرب در آن اجلاس تعهد پرداخت کمک ماهیانه ۱۰۰ میلیون دلاری به دولت محمود عباس را تمدید کردند و اسرائیل را مسئول بروز مشکلات در روند مذاکرات دانستند.

نبیل العربی، دبیر کل اتحادیه عرب به خبرنگاران گفت : اسرائیل کشوری است که قوانین بین المللی را رعایت نمی کند و خود را بالاتر از قانون می داند.

بر اساس دستور نتانیاهو، وزیران کابینه اسرائیل و مدیران وزارت خانه های آنها دیگر نمی توانند با همتایان فلسطینی خود ملاقات کنند، هرچند تماس های سطح پایین ادامه خواهد یافت.

یک مقام اسرائیلی گفت تزیپی لیونی وزیر دادگستری و سرپرست مذاکرات صلح از این دستور مستثنی خواهد بود، و این نشان می دهد تاثیر واقعی دستور بر مذاکرات کم خواهد بود.
XS
SM
MD
LG