لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۶:۰۵

جشن و پایکوبی در نخستین روز آتش بس اسراییل و حماس


فلسطینیان «پیروزی بر اسراییل» را جشن گرفتند
فلسطینیان «پیروزی بر اسراییل» را جشن گرفتند
فلسطینیان و اسراییلی ها روز پنجشنبه را در آرامش نسبی سپری کردند. برقراری آتش بس به ساکنان منطقه اجازه داد نخستین شب آرام را پس از بیش از یک هفته بمباران و موشک باران به صبح برسانند.

آتش بس با میانجیگری مصر از ساعت 9 شب چهارشنبه به وقت محلی به اجرا در آمد. محمد کامل عمرو، وزیر امور خارجه مصر آتش بس را در قاهره همراه با هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا اعلام کرد.

ساکنان غزه پس از آغاز آتش بس به خیابان ها ریختند، و برخی به نشانه شادی به پایکوبی و تیراندازی هوایی پرداختند. در سرزمین فلسطینی کرانه غربی، ارتش اسراییل روز پنجشنبه گفت 55 ستیزه گر مظنون فلسطینی را که اعضای جناح های مسلح گوناگون هستند دستگیر کرده است.

توافق آتش بس پس از ساعت ها فعالیت دیپلماتیک که هیلاری کلینتون و بان گی مون، دبیرکل سازمان ملل متحد در آن مشارکت داشتند به دست آمد.

کلینتون ترک مخاصمه را "لحظه ای مهم برای منطقه" نامید. او همچنین از دولت مصر به دلیل ایفای نقشی عمده در کوشش برای آتش بس قدردانی کرد.

توافقنامه آتش بس اسراییل و حماس، که دفتر ریاست جمهوری مصر متن آنرا منتشر کرده، از اسراییل می خواهد تمام حملات به غزه، از جمله هدف گرفتن افراد از هوا، دریا و زمین را متوقف کند. توافقنامه همچنین ایجاب می کند تمام جناح های فلسطینی به عملیات خصمانه علیه اسراییل از غزه، از جمله پرتاب راکت و حملات در امتداد مرز اسراییل – غزه پایان دهند.

یک ماده دیگر توافقنامه از طرف ها در منطقه می خواهد گذرگاه های مرزی غزه را باز کنند؛ برای تسهیل آمد و شد و نقل و انتقال مردم و کالاها تسهیلاتی فراهم آورند و از هدف گرفتن ساکنان مناطق مرزی خودداری کنند. متن مشخص نمی کند کدام طرف باید گذرگاه های مرزی را باز کند و چه نوع آمد و شد هایی مجاز خواهد بود.

مصر خود را بانی توافق اعلام کرد و از اسراییل و حماس خواست به تعهدات خود پای بند بمانند.

اسراییل هیچیک از شرایط آتش بس را تایید نکرده است. اما، بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر روز چهارشنبه گفت او از رییس جمهوری آمریکا تعهد گرفته است در مبارزه با قاچاق اسلحه از ایران برای ستیزه گران در غزه همکاری کند.

اسراییل گفته است بسیاری از تسلیحات پیش از رسیدن به غزه از راه تونل های زیر زمینی از شبه جزیره سینا در مصر قاچاق می شوند. مصر نگفته است که آیا علیه قاچاق اسلحه به غزه کاری انجام خواهد داد یا نه. در سند آتش بس به این مساله اشاره ای نشده است.

اسراییل و حماس هر دو گفته اند آتش بس را رعایت خواهند کرد، مشروط بر این که طرف دیگر چنین کند. اما، آنها همچنین هشدار داده اند که آماده هستند اگر طرف دیگر آتش بس را نقض کند، جنگ را از سر بگیرند.

حماس از دیر باز از اسراییل خواسته است محدودیت های عبور مردم و کالاها به غزه را لغو کند و به محاصره دریایی آن پایان دهد. حماس چنین اقداماتی را به منزله محاصره ای که حقوق فلسطینیان را نقض می کند می داند.
XS
SM
MD
LG