لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۱:۵۲

انفجار بمب در تل آویو؛ تدوام تنش در منطقه


تصویری از اتوبوس بمبگذاری شده در تل آویو
تصویری از اتوبوس بمبگذاری شده در تل آویو
امروز چهارشنبه انفجار بمب در یک اتوبوس در تل آویو دست کم ده تن را زخمی کرد.

مقامهای اسرائیل این بمب گذاری را حمله ای تروریستی خوانده اند اما هنوز به روشنی اعلام نکرده اند که کدام گروه مسئول این حمله بوده است.

به رغم تلاش های دیپلماتیک برای پایان دادن به نبرد میان اسرائیل و شبه نظامیان حماس، تبادل آتش در نوار غزه ادامه دارد.

اسرائیل می گوید تیم های امداد برای حملات احتمالی دیگر در حال آماده باش به سر می برند و مشغول رسیدگی به گروهی از شهروندان هستند که به دنبال انفجار اتوبوس در تل آویو، نگران حمله ای دیگر هستند.

حماس گفته است این بمبگذاری تاوان مرگ غیرنظامیان فلسطینی در نوار غزه است و بابت انفجار اتوبوس، تبریک گفته است.

این همه، مصادف با کوشش هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجۀ آمریکا، برای ارائۀ راه حلی دیپلماتیک برای خاتمۀ خشونت در نوار غزه است.

خانم کلینتون امروز چهارشنبه وارد قاهره شد تا برای یافتن راه حلی به منظور برقراری آتش بس میان اسرائیل و حماس، با محمد مرسی، رییس جمهوری مصر(که نقش میانجی را برای خاتمۀ این نبرد به عهده گرفته)، گفت و گو کند. کلینتون با صدور بیانیه ای، انفجار اتوبوس در تل آویو را حمله ای تروریستی خواند و آن را به شدت محکوم کرد.

دیرگاه دیروز، وزیر خارجۀ ایالات متحده با بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل و دیگر مقامهای بلندپایۀ آن کشور، درخصوص ناآرامی های جاری در نوار غزه به مدت بیش از دو ساعت مذاکره کرد. کلینتون بامداد چهارشنبه نیز در رام الله با رهبران فلسطینی و در اورشلیم با مقامهای اسرائیلی گفت و گو کرد.

وی گفت می کوشد طی این مذاکرات شرایط بهتری را برای مردم غزه ایجاد کند و تلاش می کند تا دو طرف، بر سر برقراری صلحی پایدار برای تمامی مردم منطقه توافق کنند.

نخست وزیراسرائیل ضمن بیان آنکه دیپلماسی را به درگیری ترجیح می دهد، بار دیگر وعده داد که اسرائیل تمامی تلاش خود را برای محافظت از مردم خود به کار خواهد بست و تأکید کرد که هیچ کشوری حمله به شهروندان خود را بر نمی تابد.

بان گی مون، دبیر کل سازمان ملل متحد نیز در منطقه است و در رام الله پیرامون تنش میان اسرائیل و حماس با محمود عباس، رییس تشکیلات خودگردان فلسطینی، گفت و گو کرده است.

آقای عباس می گوید برای یافتن راه حلی صلح آمیز، با مقام های سازمان ملل، اردن و ایالات متحده مذاکره کرده است.

دبیر کل سازمان ملل متحد بر ضرورت یافتن راه حلی با توافق هر دو سوی درگیری تأکید کرده است؛ درگیری ها تاکنون جان بیش از صد و چهل فلسطینی و پنج اسرائیلی را گرفته است.

محمود عباس در منطقۀ غزه که در کنترل حماس است، نفوذ قابل توجهی ندارد، اما دولت خودگردان وی در کرانۀ غربی رود اردن ممکن است بتواند نقشی مؤثر در پایان دادن به حملات از سوی غزه ایفا کند.
XS
SM
MD
LG