لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۲۶

احتمال برقراری آتش بس میان اسراییل و حماس


مقامات اسراییل و فلسطینی در این باره که آیا به آتش بس مواففت شده است یانه، بیانیه های ضد و نقیضی صادر کرده اند.مقامات حماس گفتند ترک مخاصمه که با میانجیگری مصر برای پایان دادن به ۷روز آتشباری های مرزی به دست آمده از شام سه شنبه اجرا می شود.

ایمان طه مقام حماس از قاهره به رویترز گفت " توافق با برقراری آرامش حاصل شده است، در ساعت ۲۱ به وقت محلی اعلام خواهد شد و از نیمه شب به اجرا درخواهد آمد. ایستگاه های تلویزیونی عربی و خبرگزاری فرانسه نیز اظهارات مقامات فلسطینی را که با آتش بس موافقت شده است گزارش دادند.

اما یک سخنگوی اسراییلی به خبرنگاران گفت چنین اعلامیه های زود رس است و مذاکره ادامه دارد. هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه آمریکا روز سه شنبه برای ملاقات با رهبران منطقه ای از کامبوج رهسپار اورشلیم رام اله و قاهره شد.

بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسراییل حماس را متهم کرد با کارگذاشتن سلاح های انفجاری در مدارس و مساجد در نوار غزه از غیر نظامیان به عنوان ابزار جنگی استفاده می کنند. اما گفت اسراییل می خواهد مساله از راه مذکراه حل شود.

او گفت اگر راه حل دراز مدتی از طریق ابزار دیپلماتیک فراهم شود، آنگاه اسراییل برای چنین راه حلی آماده خواهد بود. اما اگر ثابت شود برای متوقف ساختن رگبار راکت ها به اقدام نظامی سختتری نیاز است، اسراییل برای دفاع از مردم خود درنگ نخواهد کرد.

بان کی مون دبیر کل سازمان ملل متحد که در کنفرانس خبری مشترکی با نتانیاهو در اورشلیم حضور یافت، گفت تشدید درگیری برای هر دو طرف خطرناک و اندوهبار خواهد بود. او خواهان برقراری فوری آتش بس شد.

پیشتر در روز سه شنبه، محمد مرسی رییس جمهوری مصر گفت تجاوز اسراییل علیه غزه تا شامگاه متوقف خواهد شد ، و کوشش های میانجیگرانه قاهره نتایج مثبتی ببار خواهد آورد.

کاخ سفید روز سه شنبه گفت باراک اوباما رییس جمهوری آمریکا در تماسی تلفنی با مجمد مرسی در باره وضعیت غزه بحث کرد و کوشش های او را برای برقراری آتش بس ستود.

دولت حماس گفت نبیل العربی دبیر کل اتحادیه عرب روز سه شنبه به نشانه ابراز همبستگی، همراه با ۱۰ وزیرعرب ، وارد غزه شد. روز سه شنبه دود از شهر غزه به آسمان برخاست. نیروهای حماس جوامع اسراییلی را با راکت هدف گرفته اند. مقامات می گویند شمار کشته شدکان از ۱۰۰ تن فراتر رفته است، سه اسراییلی نیز کشته شده اند. حمله هوایی روز سه شنبه یک بانک اسلامی ملی را هدف گرفت، داخل آن ویران شد و به طبقه زیر زمین آن آسیب رسید.

اسراییل حمله را روز ۱۴ نوامبر با یک حمله هوایی که طی آن فرمانده نظامی حماس در غزه را کشت، آغاز کرد و آنرا پاسخی به هفته ها راکت باران از غزه به جنوب اسراییل نامید.
XS
SM
MD
LG