لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۱۲

آتش بس اسراییل و حماس برقرار می شود


پس از هفت روز درگیری بین اسراییل و غزه، گزارش ها حاکی است کوشش های میانجیگرانه بین المللی موجب شده است از خشونت کاسته شود، و انتظار می رفت طرفین پس از غروب آفتاب سه شنبه از مناقشه دست بردارند.

مقامات حماس در غزه گفتند مصر برای توافق پادرمیانی کرد و برقراری آتش بس در قاهره اعلام خواهد شد. محمد مرسی رییس جمهوری مصر روز سه شنبه گفت تهاجم اسراییل علیه غزه در پایان روز متوقف خواهد شد. سی ان ان گزارش می دهد اسراییل موافقت با آتش بس را تکذیب کرده است و می گوید مذاکره ادامه دارد.

در حالیکه بر کوشش های دیپلماتیک برای متوقف ساختن حملات هوایی مرزی بین اسراییل و نیروهای حماس افزوده می شد، اسراییل گفت عملیات نظامی را به تاخیر می اندازد.

در همین حال، هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه آمریکا برای ملاقات با رهبران منطقه ای رهسپار اورشلیم رام اله و قاهره شده است. کلینتون روز سه شنبه کامبوج را بسوی اسراییل ترک کرد، او در آنجا با بنیامبن نتانیاهو نخست وزیر ملاقات خواهد کرد. همچنین با رهبران فلسطینی و مقامات مصری به گفت و گو خواهد نشست.

بن رودز، قائم مقام امنیت ملی آمریکا، در توضیحی در مورد تاثیر احتمالی سفر کلینتون بر مذاکرات گفت : موضوع این است که چه چیزی به نفع همه است. شدت گرفتن مناقشه به نفع فلسطینیان و مردم غزه نیست، به بهای بسیار گرانی تمام خواهد شد.

بان کی مون دبیرکل سازمان ملل متحد روز سه شنبه خواهان برقراری فوری آتش بس شد. او که روز دوشنبه برای حمایت از کوشش های میانجیگرانه وارد قاهره شد، در یک کنفرانس خبری گفت برای پرهیز از شدت گرفتن بیشتر مناقشه، از جمله عملیات زمینی، نیاز است گام های فوری برداشته شود.

دولت حماس گفت: نبیل العربی دبیر کل اتحادیه عرب روز سه شنبه به نشانه ابراز همبستگی، همراه با ۱۰ وزیر عرب ، وارد غزه شد. مقامات می گویند شمار کشته شدگان از ۱۰۰ تن فراتر رفته و سه اسراییلی نیز کشته شده اند. حمله هوایی روز سه شنبه یک بانک اسلامی ملی را هدف گرفت، داخل آن ویران شد و به طبقه زیر زمین آن آسیب رسید.

ارتش اسراییل گزارش داد روز دوشنبه چند راکت از غزه به اسراییل شلیک شد. مقامات می گویند سیستم پدافند موشکی " گنبد آهنین" راه را بر صدها راکت از آغاز حمله بسته است.

اسراییل حمله را روز ۱۴ نوامبر با حمله هوایی که فرمانده نظامی حماس در غزه را کشت آغاز کرد، و آنرا پاسخی به هفته ها راکت باران از غزه به جامع جنوب اسراییل نامید.
XS
SM
MD
LG