لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۵۲

تبادل آتش بین اسراییل و حماس ادامه دارد


غزه به دنبال حمله هوایی اسرائیل- شنبه 17 نوامبر
غزه به دنبال حمله هوایی اسرائیل- شنبه 17 نوامبر
اسراییل و حماس روز شنبه به حملات متقابل شدید ادامه دادند، در همین حال نیروهای اسراییلی در آمادگی برای یک هجوم زمینی احتمالی در امتداد مرز غزه مستقر شده اند.

اسراییل روز شنبه به بیش از ۲۰۰ حمله هوایی به نوار غزه دست زد و ادارات مرکزی کابینه حماس را منهدم کرد. حماس نیز به پرتاب راکت به جنوب اسراییل ادامه داد.

ارتش اسراییل در اقدامی که نشان می دهد برای حمله زمینی به نوار غزه آماده می شود، جاده های اصلی اطراف آن را بسته است.

کابینه اسراییل اجازه داده است بالغ بر ۷۵ هزار سرباز ذخیره بسیج شوند.
حماس از زمان آغاز مناقشه در چند روز پیش، صدها راکت به جنوب اسراییل پرتاب کرده است. مقامات اسراییل می گویند سیستم جدید پدافند موشکی آنها – گنبد آهنین - راه را بر اکثر آنها بسته است، هرچند یک راکت روز جمعه در زمینی در حومه اورشلیم فرود آمد. حماس مسئولیت حمله بی سابقه به شهر را بر عهده گرفت.

حماس همچنین راکت هایی بسوی تل آویو، مرکز بازرگانی اسراییل شلیک کرده است.

مقامات فلسطینی می گویند از زمان آغاز حملات هوایی اسراییل نزدیک ۴۰ تن در غزه کشته شده اند. راکت های حماس سه غیر نظامی اسراییلی را نیز کشتند.

وزیر امور خارجه تونس روز شنبه از نوار غزه دیدن کرد. روز جمعه هشام قندیل نخست وزیر مصر به آنجا رفت و گفت کشور او از هیچ کوششی برای برقراری آتش بس فروگذار نخواهد کرد.

در قاهره، محمد مرسی رییس جمهوری مصر حمله اسراییل را «تجاوزی آشکار علیه بشریت» نامید.

باراک اوباما رییس جمهوری آمریکا روز جمعه تلفنی در باره وضع منطقه با مرسی گفت و گو کرد.

اوباما همچنین با بنیامین نتانیاهو تماس گرفت. نتانیاهو از آمریکا بخاطر کمک به اسراییل در بوجود آوردن یک سیستم موشکی که به گفته او صدها راکت فلسطینیان را سرنگون کرد و جان اسراییلی ها را نجات داد سپاسگزاری کرد.
XS
SM
MD
LG