لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۵۳

حماس استفاده از راکت های ساخت ایران را تایید کرد


.
.
در حالی که گلوله باران های هوایی مرگبار بین اسراییل و غزه روز جمعه ادامه یافت، نخست وزیرمصرعهد کرده است بر کوشش های کشور خود برای متوقف ساختن آنچه آنرا تجاوز اسراییل به غزه نامید و دست یابی به آتش بس بین اسراییلیان و فلسطینیان بیافزاید.

آژیرهای حملات هوایی در سراسر اورشلیم بصدا در آمد، اما مقامات اسراییل گفتند جراحت یا خسارتی وارد نیامد. حماس در بیانیه ای مسئولیت حمله را بر عهده گرفت.
هشام قندیل روز جمعه در غزه در پی آتش شکست آتش بس کوتاهی که اسراییل در جریان دیدار او برقرار کرده بود سخن گفت و اظهار داشت مصر برای پایان دادن به تجاوز اسراییل ، برقراری آتش بس و تضمین ادامه آن از هیچ کوششی فروگذار نخواهد کرد .

قندیل همچنین ایجاد یک کشور فلسطینی با اورشلیم به عنوان پایتخت آنرا تنها راه برقراری ثبات در منطقه نامید.

اسراییل می گوید به تعهد خود برای متوقف ساختن عملیات نظامی در جریان دیدار نخست وزیر مصر عمل کرد، اما حماس در این دوره دست کم ۵۰ راکت به اسراییل شلیک کردند.
نیروها ی دفاعی اسراییل گفتتد از روز چهارشنبه آنها آنچه را هدف های تروریستی در غزه نامیدند هدف گرفتند، درحالی که بیش از ۳۳۰ راکت از غزه دراسراییل فرود آمد.

آی دف اف گفت سیستم رهگیر موشکی گنبد آهنین آن بیش از ۱۳۰ راکت را که بسوی اسراییل در حرکت بود منهدم کرد، و برای تقویت توان دفاعی خود پنجمین آتشبار گنبد آهنین را زودتر تحویل می گیرد.

ارتش اسراییل بالغ بر ۱۶ هزار سرباز ذخیره را فراخوانده است. اسراییل همچنین تانک هایی را در امتداد مرز غزه مستقر ساخته است. تحلیلگران می گویند این اقدامات ممکن است آمادگی برای حمله زمینی به غزه در صورت ادامه مناقشه باشد.

بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسراییل روز جمعه گفت در اراده اسراییل خللی وارد نخواهد آمد و کشور آماده است عملیات خود را اگر لازم شود گسترش دهد. ابرهای دود سیاه بار دیگر از غزه بر می خیزد ویک منبع حماس می گوید در حمله بمبی اسراییل دو فلسطینی در شمال غزه کشته شدند.

تنش به اورشلیم نیز سرایت کرده است، در آنجا نمازگزاران فلسطینی در خارج از برخی از مکان های مقدس اسلامی با پلیس اسراییل به زدو خورد پرداختند.خشم ناشی ازحملات هوایی اسراییل به غزه تظاهراتی را نیز در مصر، لندن ، ترکیه و اردن موجب شد، در همین حال طرفداران اسراییل و فلسطینیان در اعتراض هایی در امریکا در گیر شدند.

رجب طیب اردوغان نخست وزیر ترکیه رهبران اسراییل را به خودنمایی های پیش از انتخابات متهم کرد. در این میان، به غیر نظامیان هر دو طرف مناقشه توصیه می شود اقدامات احتیاطی به عمل آورند.

نگرانی در اسراییل در پی دو حمله راکتی جداگانه فلسطینیان به
حومه تل اویو شدت می گیرد. نیروهای فلسطینی در بیانیه ای مسئولیت یکی از حملات را بر عهده گرفتند و گفتند آنها از راکت های ساخت ایران استفاده کردند.
سخنگوی دولت اسراییل می گوید حملات نشان می دهد اسراییل گزینه ای جز استفاده از ارتش خود برای تلافی ندارد.

در این میان، تشکیلات خود گردان فلسطینی بار دیگر از شورای امنیت سازمان ملل متحد خواست برای پایان دادن به حملات هوایی اسراییل به غزه وارد عمل شود.
یک روز پس از آن که شورای امنیت حلسه فوق العاده بی نتیجه ای برای بررسی شدت گرفتن خشونت درغزه تشکیل داد، ریاض منصور، ناظر فلسطینی درسازمان ملل متحد، از شورا خواست از غیر نظامیان فلسطینی دربرابرحملات " بی رحمانه ای که زندگی درغزه را فلج کرده است" حفاظت کند.
XS
SM
MD
LG