لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۷:۴۲

نخست وزیر مصر از نوار غزه دیدن می کند


رهبر حماس و نخست وزیر مصر
رهبر حماس و نخست وزیر مصر
نخست وزیر مصر عهد کرده است بر کوششهای کشور خود برای متوقف ساختن آنچه آنرا تجاوز اسراییل به غزه نامید و دست یابی به آتش بس بین اسراییلیان و فلسطینیان بیافزاید.

هشام قندیل این موضوع را روز جمعه در غزه در پی آتش شکست آتش بس کوتاهی که اسراییل در جریان دیدار او برقرار کرده بود عنوان کرد. ارتش اسراییل گفت در یک دوره دوساعته به غزه حمله نکرد، هر چند شبه نظامیان حماس در این مدت دست کم ۵۰ راکت به اسراییل شلیک کردند.

با این حال، یک منبع حماس گفت در حمله روز جمعه اسراییل به شمال غزه دو فلسطینی کشته شدند. در حملات دو طرف تاکنون ۲۰ فلسطینی و ۳ اسراییلی کشته شده اند.

اسراییل پیشتر گفته بود عملیات نظامی علیه نوار غزه را در حالی که نخست وزیر مصر از آنجا دیدن می کند تا زمانی که نیروهای حماس نیز راکتی شلیک نکنند متوقف می سازد. نخست وزیر مصر بامداد جمعه وارد غزه شد و انتظار می رفت حدود سه ساعت از انجا دیدن کند.

در این میان، تشکیلات خودگردان فلسطینی بار دیگر از شورای امنیت سازمان ملل متحد خواست برای پایان دادن به حملات هوایی اسراییل به غزه وارد عمل شود. یک روز پس از آن که شورای امنیت حلسه فوق العاده بی نتیجه ای برای بررسی شدت گرفتن خشونت درغزه تشکیل داد، ریاض منصور، ناظر فلسطینی درسازمان ملل متحد، از شورا خواست از غیر نظامیان فلسطینی دربرابرحملات " بی رحمانه ای که زندگی درغزه را فلج کرده است" حفاظت کند.

مقامات فلسطینی می گویند روز پنجشنبه هواپیماهای اسراییلی ده ها راکت به نوار غزه پرتاب کردند. از غزه نیز رگبار موشک به اسراییل سرازیر شد، حداقل سه اسراییلی در برخورد یک موشک به یک مجتمع آپارتمانی کشته شدند.
XS
SM
MD
LG