لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۴۷

نیروهای اسراییل در مرز غزه مستقر می شوند


هواپیماهای جنگی اسراییل روز پنجشنبه در حملاتی علیه شبه نظامیان در نوار غزه، ده ها هدف را در هم کوبیدند.

یک روز پس از آن که فرمانده نظامی ارشد حماس در حمله موشکی اسراییل کشته شد، بارانی از راکت از غزه به اسراییل سرازیر شد. یک راکت به یک مجتمع آپارتمانی برخورد کرد، دست کم ۳ تن را کشت و شمار کشته شدگان دو طرف را به ۱۵ تن افزایش داد.

خبرنگار صدای امریکا در اورشلیم گفت سه واحد مجتمع ویران شدند. آژیرها روز پنجشنبه همچنین در تل آویو به صدا در آمد، مردم به هراس افتادند و پس از نزدیک شدن موشک های پرتاب شده از غزه به شهر، سرویس های تلفن همراه تقریبا از کار افتادند.

مقامات اسراییلی می گویند موشک ها به دریا افتادند. شبه نظامیان فلسطینی در بیانیه ای مسئولیت حمله را بر عهده گرفتند و گفتند آنها از راکت های ساخت ایران استفاده کردند. از زمان جنگ خلیج فارس در سال ۱۹۹۱، این نخستین بار است که آژیرها در تل آویو به صدا در می ایند.

مقامات امنیتی اسراییل به ساکنان هشدار می دهند با شنیدن صدای آژیر به پناهگاه های بمب یا نهادهای عمومی بروند. مدارس در جنوب اسراییل ، و نیز بسیاری از فروشگاه ها در محدوده ۴۰کیلومتری مرز غزه بسته هستند.

در داخل نوار غزه، فلسطینیان نیز در خانه هایشان باقی مانده اند و فقط برای تهیه کالاهای اساسی خارج می شوند. هواپیماهای اسراییل اعلامیه هایی فرو ریختند که در آنها به اهالی غزه هشدار داده می شود از ساختمان ها و محل هایی که شاخه نظامی حماس در کنترل دارد دور بمانند.

مقامات فلسطینی می گویند در جدید ترین حملات اسراییل روز پنجشنبه ۲تن، شامل یک کودک، کشته شدند و شمار کشته شدگان در دو روز گذشته به ۱۲ تن رسید.

صائب عریقات مقام ارشد فلسطینی ، که همراه با محمود عباس رییس تشکیلات خود گردان فلسطینی به سویس رفته است، وضع را بسیار وخیم توصیف کرد. در غزه، سخنگوی حماس هر امکانی را برای گفت و گو با اسراییل رد کرد.

بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسراییل گفت اسراییل به حماس اجازه نخواهد داد به وحشت افکنی در میان مردم اسراییل ادامه دهد.

رهبران جهان نسبت به شدت گرفتن خشونت ابراز نگرانی می کنند. محمد مرسی رییس جمهوری مصر گفت تجاوز اسراییل " غیر قابل قبول است." مقامات مصر همچنین می گویند هشام قندیل نخست وزیر روز جمعه همراه با چند وزیر از غزه دیدن خواهد کرد.

عبداله گول رییس جمهوری ترکیه هشدار داد نبرد می تواند پیامدهای ناگواری داشته باشد. سخنگوی کاخ سفید به خبرنگاران گفت ادامه خشونت از سوی حماس " کمکی برای فلسطینیان نیست."

لئون پانه تا وزیر دفاع امریکا به صدای امریکا گفت وضع نگران کننده است، زیرا معلوم نیست به کجا منتهی خواهد شد.پانه تا همچنین گفت امیدوار است تمام طرفها تشخیص دهند لازم است برای برقراری صلحی دائمی به میز مذاکره باز گردند. در این میان، تانک ها و نیروهای زمینی اسراییل به جمع شدن در امتداد مرز غزه ادامه می دهند. سخنگوی نظامی اسراییل روز پنجشنبه گفت از آنها اگر لازم شود استفاده خواهد شد.

در غزه، بیمارستان ها سرگرم مداوای مجروحین بودند، حتی در حالی که هزاران نفر برای تشییع جنازه احمد الجباری فرمانده نظامی حماس به خیابان ها ریختند. او روز چهارشنبه در حمله موشکی اسراییل کشته شد.

رییس سرویس امنیتی حماس در غزه، اسراییل را به ارتکاب جنایات جنگی متهم کرد.

مقامات اسراییل حمله موشکی را پاسخی مستقیم به حملات راکتی تقریبا روزانه شبه نظامیان فلسطینی به اسراییل توصیف می کنند. آننها به اعضای حماس هشدار داده اند در روزهای آینده پیدایشان نشود.

سرویس امنیتی اسراییل – شین بت – گفت الجباری به دلیل فعالیت های تروریستی دیرینه ، از جمله ربودن یک سرباز اسراییلی در سال ۲۰۰۶ کشته شد. نتانیاهو نخست وزیر می گوید شهروندان اسراییل از عمل نظامی حمایت می کنند، و دولت برای حفاظت از آن ها به هراقدامی که لازم بداند دست خواهد زد.

کاخ سفید می گوید باراک اوباما رییس جمهوری تلفنی به نتانیاهو گفت آمریکا از حق اسراییل برای دفاع از خود پشتیبانی می کند.

حماس می گوید اسراییل آنچه را گروه "دروازه های دوزخ" می نامد باز کرده است، و قول می دهد انتقام بگیرد.
XS
SM
MD
LG