لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۳:۲۴

به منظور تسهیل در رفت و آمد، اسرائیل در گذرگاه‌های کرانه باختری از سیستم تشخیص چهره استفاده می‌کند


نصب سیستم های جدید امنیتی در مرزهای کرانه باختری با اسرائیل با واکنش های متفاوتی از سوی فلسطینیان و اسرائیلی ها مواجه شده است.

به گزارش آسوشیتدپرس، ارتش اسرائیل چندی پیش در ادامه پروژه نوسازی و تجهیز پاسگاه های مرزی خود، از دوربین های دیجیتالی تشخیص چهره رونمایی کرد.

این دوربین ها از چهره فلسطینی هایی که از کرانه باختری وارد اسرائیل می شوند، تصویربرداری می کنند و پس از تطبیق چهره با اطلاعات موجود در حافظه سیستم، مجوز ورود از سوی مأمورین صادر می شود.

اسرائیل در سال‌های اخیر هشتاد و پنج میلیون دلار خرج بهینه‌سازی گذرگاه های مرزی میان اسرائیل و کرانه باختری کرده است و به گفته مقامات عالیرتبه ارتش، این هزینه در چارچوب یک راهبرد ضروری برای امنیت کشور و حفظ جان شهروندان صرف شده است.

هر روز هزاران فلسطینی برای کار، معالجات پزشکی، دیدار اقوام، و انجام سایر امور ضروری به اسرائیل سفر می کنند.

نصب این سیستم های جدید سهولت بیشتری در عبور و مرور این مناطق ایجاد کرده است و فلسطینی ها زمان بسیار کمتری در گذرگاه‌های مرزی معطل می شوند.

هرچند که این موضوع به لحاظ ایجاد سهولت بیشتر برای ساکنان منطقه با استقبال بسیاری از این افراد مواجه شده است، ولی برخی از فلسطینی ها و گروه‌های حقوق بشری اسرائیل به این موضوع اعتراض کردند.

به گفته منتقدان خرج میلیونها دلار در این مناطق، نشانه دیگری از عزم اسرائیل برای تثبیت کنترل خود بر کرانه باختری است.

گروهی نیز از عدم پاسخگویی مقامات اسرائیلی در چگونگی استفاده از اطلاعات ذخیره شده فلسطینی ها انتقاد کرده و این موضوع را نقض حریم شخصی این افراد دانسته اند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG