لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۲ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۲:۱۷

فلسطینیان بر قصد خود برای کسب عضویت کامل در سازمان ملل متحد تاکید می گذارند


فلسطینیان بر قصد خود برای کسب عضویت کامل در سازمان ملل متحد تاکید می گذارند
فلسطینیان بر قصد خود برای کسب عضویت کامل در سازمان ملل متحد تاکید می گذارند

فلسطینیان عهد کرده اند هفته آینده، علیرغم اعتراضات اسراییل و آمریکا، خواهان عضویت کامل در سازمان ملل متحد بشوند، اما امکان از سر گرفته شدن مذاکرات صلح خاورمیانه را باز گذاشته اند.
ریاض المَلکی، وزیر امور خارجه تشکیلات خود گردان فلسطینی روز پنجشنبه گفت محمود عباس روز ۲۳ سپتامبر(اول مهر) در اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل متحد سخن خواهد گفت و سپس درخواستی را به شورای امنیت ارائه خواهد داد که می خواهد فلسطین مستقل بعنوان یک کشور عضو قبول شود.
الملکی گفت فلسطینیان هنوز برای تجدید مذاکرات صلح با اسراییل آماده هستند. اما اسراییل درخواست اصلی فلسطینیان برای از سرگیری مذاکرات، یعنی متوقف ساختن تاسیس محله های یهودی نشین در کرانه غربی و اورشلیم شرقی را رد می کند.
بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسراییل اعلام کرد او نیز در مجمع عمومی سازمان ملل متحد سخن خواهد گفت، اما روز پنجشنبه اظهار داشت رهبران می توانند از سفر به نیویورک منصرف شوند و با نشستن برای مذاکرات صلح «ساده ترین راه» را جهت حل مساله برگزینند.
آویگدور لیبرمن وزیر امور خارجه اسراییل روز چهارشنبه گفت اگر فلسطینیان به کوشش برای پیشبرد برنامه خود در سازمان ملل متحد ادامه دهند، «پیامدهای وخیمی» ببار خواهد آمد. او این پیامدها را مشخص نساخت.
فرستادگان آمریکا نیز در کوشش برای احیای مذاکرات صلح و جلوگیری از تلاش فلسطینیان در سازمان ملل متحد، بین رهبران اسراییلی و فلسطینی در آمد و شد بوده اند.
آمریکا و اسراییل هر دو می گویند گام های یک جانبه سود بخش نخواهد بود و به صلح منجر نخواهد شد. مقامات آمریکایی روز پنجشنبه در کرانه غربی با محمود عباس رییس تشکیلات خود گردان فلسطینی ملاقات کردند. آنها روز چهارشنبه با نخست وزیر اسراییل به گفت و گو نشستند.
مقامات آمریکایی گفته اند مذاکره تنها راه برای حل مناقشه اسراییل و فلسطینیان است.
پیشنهاد فلسطینیان برای عضویت کامل در سازمان ملل متحد به وتوی یکی از پنج عضو دائمی شورای امنیت بستگی خواهد داشت، آمریکا از جمله آنها است که با طرح فلسطینیان مخالف است و گفته است از قدرت وتو استفاده خواهد کرد.
در حال حاضر، فلسطینیان بعنوان ناظر در سازمان ملل متحد حضور دارند. ریاض منصور، نماینده فلسطینیان، روز پنجشنبه گفت آنها سالها تلاش کرده اند نهادهایی بوجود آورند که تشکیل سریع یک حکومت فلسطینی را آسانتر خواهد ساخت.

XS
SM
MD
LG