لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۲۱

شورای امنیت سازمان ملل متحد درخواست عضویت فلسطینیان را به کمیته می فرستد


شورای امنیت سازمان ملل متحد درخواست عضویت فلسطینیان را به کمیته می فرستد
شورای امنیت سازمان ملل متحد درخواست عضویت فلسطینیان را به کمیته می فرستد

شورای امنیت سازمان ملل متحد نخستین گام را در بررسی درخواست فلسطینیان برای عضویت کامل در سازمان ملل برداشته است.
شورا درخواست را به کمیته مسئول رسیدگی پذیرش های جدید، که تمام ۱۵ عضو شورای امنیت را شامل می شود، ارجاع کرد. این گام یک اقدام رویّه ای و بخشی از روند مقررات سازمان ملل متحد است. کمیته نخستین جلسه خود را روز جمعه تشکیل خواهد داد. تصمیم گیری درباره آن احتمالا هفته ها طول خواهد کشید، اما تحلیلگران می گویند محکوم به شکست است زیرا آمریکا تهدید کرده است برای جلوگیری از تصویب آن از قدرت وتو استفاده خواهد کرد.
پس از جلسه روز چهارشنبه، ریاض منصور نماینده فلسظینیان در سازمان ملل متحد به خبرنگاران گفت امیدوار است شورای امنیت مسئولیت خود را بپذیرد و تقاضا را تصویب کند.
با این حال، ران پروسور، سفیر اسراییل در سازمان ملل، گفت یک کشور معتبر فلسطینی نمی تواند با «تحمیل چیزهایی از خارج» بوجود آید، این کار باید از طریق مذاکرات مستقیم انجام گیرد.
در این میان، قدرت های جهانی به تشویق فلسطینیان و اسراییل به بازگشت به مذاکرات صلح ادامه می دهند.
لین پاسکوئه، رییس امور سیاسی سازمان مل متحد روز سه شنبه به شورای امنیت گفت برای بازگردان دو طرف به میز مذاکره از هیچ کوششی نباید فروگذار شود. او گفت زمان آن است که همه شانسی به دیپلماسی بدهند.
مذاکرات صلح بین اسراییل و فلسطینیان سال پیش، پس از انقضای مدتی که اسراییل برای توقف خانه سازی در کرانه غربی اعلام کرده بود، متوقف شد. بن بست در مذاکرات موجب شد فلسطینیان در صدد کسب شناسایی سازمان ملل متحد از یک کشور فلسطینی برآیند.
رهبران آمریکا، اروپا و فلسطینی از برنامه اسراییل برای ادامه خانه سازی در اورشلیم شرقی انتقاد کردند.
فلسطینیان با کارهای ساختمانی در زمینی که آنرا بعنوان بخشی از کشور آینده خود می خواهند مخالف هستند.
گروه چهارگانه صلح خاورمیانه - شامل آمریکا، اتحادیه اروپا، سازمان ملل متحد و روسیه - پیشنهاد کرده است مذاکرات بین دو طرف از سر گرفته شود.

XS
SM
MD
LG