لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۵:۵۶

مقام فلسطینی از پیشنهاد مذاکره با اسراییل انتقاد می کند


مقام فلسطینی از پیشنهاد مذاکره با اسراییل انتقاد می کند
مقام فلسطینی از پیشنهاد مذاکره با اسراییل انتقاد می کند

وزیر امور خارجه تشکیلات خودگردان فلسطینی می گوید طرح جدیدی که تجدید مذاکرات صلح با اسراییل را پیشنهاد می کند کافی نیست، زیرا از اسراییل نمی خواهد ساختن محله های جدید را متوقف سازد.

«رائد الملکی» روز شنبه، یک روز پس از آن که فلسطینیان تقاضای خود را برای شناسایی سازمان ملل متحد از یک کشور فلسطینی رسما ارائه دادند، از «کوارتت» - گروه چهارگانه مذاکرات- صلح خاورمیانه انتقاد کرد. او همچنین گفت طرح گروه کامل نیست زیرا از اسراییل نمی خواهد به مرزهای پیش از جنگ سال ۱۹۶۷ عقب نشینی کند.

گروه، شامل آمریکا، سازمان ملل متحد، اتحادیه اروپا و روسیه، از اسراییل و فلسطینیان خواسته است ظرف یک ماه مذاکرات صلح را از سر بگیرند و تا سال آینده به توافق برسند.

«کوارتت» پیشنهاد خود را روز جمعه و در حالی عنوان کرد که محمود عباس رییس تشکیلات خودگردان فلسطینی، با وجود مخالفت آمریکا و اسراییل، از سازمان ملل متحد درخواست کرد یک کشور فلسطینی را به رسمیت بشناسد.

محمود عباس - مشهور به ابو مازن - که در اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل متحد سخن می گفت، اسراییل را یک «قدرت اشغالگر» نامید و گفت کنترل اسراییل بر سرزمین های فلسطینی در کرانه باختری و قدس شرقی یک «سیاست اشغالگرانه استعماری» است.

بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسراییل پس از او سخن گفت و پیشنهاد کرد مذاکرات صلح بی درنگ آغاز شود و بر موضع اسراییل که صلح نمی تواند از طریق قطعنامه های سازمان ملل متحد برقرار شود بار دیگر تاکید گذاشت.

اسراییل با اقدام فلسطینیان برای کسب شناسایی سازمان ملل متحد مخالفت کرده است و می گوید روند صلح را پیش نخواهد برد.

در این میان، شورای امنیت سازمان ملل متحد قرار است روز دوشنبه بحث درباره تقاضای فلسطینیان را آغاز کند.

XS
SM
MD
LG