لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۴ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۱۴

قدرت های جهانی درباره برنامه فلسطینیان برای کسب شناسائی سازمان ملل متحد بحث می کنند


قدرت های جهانی درباره برنامه فلسطینیان برای کسب شناسائی سازمان ملل متحد بحث می کنند
قدرت های جهانی درباره برنامه فلسطینیان برای کسب شناسائی سازمان ملل متحد بحث می کنند

گروه چهار گانه صلح خاورمیانه - شامل آمریکا، اتحادیه اروپا، سازمان مل متحد و روسیه - در آنچه می تواند آخرین کوشش برای تشویق فلسطینیان به رها کردن طرح های کسب شناسایی سازمان ملل متحد از یک کشور فلسطینی باشد، روز یکشنبه جلسه ای تشکیل می دهد.
این اقدام پس از آن صورت می گیرد که بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسراییل در بیانیه ای طرح فلسطینیان را «بیهوده» نامید.
او بیانیه را پس از آن صادر کرد که محمود عباس رییس تشکیلات خود گردان فلسطینی حمایت خود را از تصمیم شورای امنیت سازمان ملل متحد در مساله تاسیس کشور فلسطینی، که فلسطینیان را شایسته احراز عضویت کامل سازمان ملل متحد خواهد ساخت، ابراز داشت.
عباس روز جمعه گفت عضویت در سازمان ملل متحد حقی مشروع برای فلسطینیان است و اظهار داشت مذاکرات صلح با اسراییل شکست خورده است. با این حال، نتانیاهو گفت رهبران فلسطینی پیوسته از مذاکراه با اسراییل طفره رفته اند.
فلسطینیان در حال حاضر بعنوان ناظر در سازمان ملل متحد حضور دارند. در آنجا اسراییل و آمریکا با اقدامات یک جانبه فلسطینیان بسوی تشکیل یک حکومت فلسطینی مخالفت کرده اند.
در این میان، سخنگوی کاترین آشتون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز شنبه گفت مذاکرات تنها راه برقراری صلح و راه حل دو کشوری است که فلسطینیان می خواهند.
جداگانه، مقامات آمریکایی می گویند پرزیدنت اوباما در روزهای آینده برای بحث درباره مذاکرات متوقف شده صلح با محمود عباس ملاقات خواهد کرد. فرستادگان آمریکا به خاورمیانه در کوشش برای احیای مذاکرات و نیز جلوگیری از مطرح شدن در خواست فلسطینیان در سازمان ملل متحد با مقامات اسراییلی و فلسطینی ملاقات کرده اند.


XS
SM
MD
LG