لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۰۳

کوشش های دیپلماتیکی برای جلوگیری از شناسایی کشور فلسطینی در سازمان ملل متحد شدت می گیرد


کوشش های دیپلماتیکی برای جلوگیری از شناسایی کشور فلسطینی در سازمان ملل متحد شدت می گیرد
کوشش های دیپلماتیکی برای جلوگیری از شناسایی کشور فلسطینی در سازمان ملل متحد شدت می گیرد

کوشش های دیپلماتیکی برای متقاعد ساختن رهبران فلسطینی به پس گرفتن طرح شناسایی یک جانبه در سازمان ملل متحد، روز چهارشنبه در چند جبهه در اسراییل و سرزمین های فلسطینی ادامه یافت.
اسراییل علیه چنین اقدامی هشدار داد و دیپلمات های آمریکایی بین اورشلیم و رام اله به آمد و شد پرداختند.
آویدور لیبرمن وزیر امور خارجه اسراییل گفت اگر فلسطینیان به کوشش ادامه دهند «پیامدهای وخیمی» ببار خواهد آمد. او توضیحی نداد اما اسراییل با تلاش یک جانبه برای کسب شناسائی یک کشور فلسطینی بشدت مخالف بوده است.
هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه آمریکا به امید احیای مذاکرات مستقیم بین اسراییل و فلسطینیان، که آنرا تنها راه برقراری صلحی پایدار می داند، دو دیپلمات ارشد را به خاورمیانه باز گردند.
دیوید هیل و دنیس راس روز چهارشنبه با بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسراییل ملاقات کردند و قصد دارند احتمالا روز پنجشنبه با محمود عباس رییس تشکیلات خود گردان فلسطینی به گفت و گو بنشینند.
کاترین آشتون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا قرار بود پس از دیداری با عباس با نتانیاهو ملاقات کند.
روز سه شنبه، رجب طیب اردوغان نخست وزیر ترکیه به وزیران عرب در قاهره گفت آنکارا از کوشش فلسطینیان پشتیبانی خواهد کرد و آنرا یک «تعهد» نه یک «گزینه» نامید.
عباس قرار است روز جمعه استراتژی دولت خود را برای یک حکومت فلسطینی تشریح کند.
فلسطینیان می گویند پس از آن که سالها مذاکره با اسراییل به تشکیل یک کشور مستقل منجر نشد، آنها قصد دارند شناسایی سازمان ملل متحد را بدست آورند. عباس سال پیش، پس از آن که اسراییل ساختن محله های یهودی نشین در سرزمینی را که فلسطینیان برای کشور آینده خود می خواهند از سرگرفت، از مذاکرات خارج شد.
روشن نیست که آیا عباس خواهان شناسایی کامل شورای امنیت بعنوان یک کشور عضو سازمان ملل متحد خواهد شد، یا بجای آن در صدد کسب «وضعیت غیر عضو»، که فقط به اکثریت اندکی از ۱۹۳ عضو مجمع عمومی نیاز خواهد داشت بر خواهد آمد.
در حال حاضر، فلسطینیان بعنوان ناظر در سازمان ملل متحد حضور دارند.

XS
SM
MD
LG