لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۱:۱۶

آرامش در مرزهای اسراییل پس از یک روز خشونت


نیروهای اسراییلی در مرزهای آن کشور و سوریه که معترضان عرب یکشنبه سعی در رخنه به خاک اسراییل داشتند موضع گرفتند
نیروهای اسراییلی در مرزهای آن کشور و سوریه که معترضان عرب یکشنبه سعی در رخنه به خاک اسراییل داشتند موضع گرفتند

ارتش اسراییل گفت مرزهای این کشور پس از یک روز توأم با خشونت اکنون آرام است. هرچند که نیروهای امنیتی اسراییل به دلیل احتمال خشونت های بیشتر در حال آماده باش به سر می برند. از سوی دیگر پلیس اسراییل در پی یافتن رخنه کنندگان معترض از مرز سوریه به بلندی های جولان این مناطق را جستجو کرد.

پس از درگیری های سربازان اسراییل با فلسطینیان معترض در مناطق مرزی، ارتش اسراییل روز دوشنبه بستن مرزهای خود را با سرزمین های فلسطینیان برای مدت ۲۴ ساعت دیگر تمدید کرد.

خشونت ها دست کم پانزده کشته و جمعی زخمی به جای گذاشته است. در سالروز تأسیس دولت اسرائیل سربازان اسراییلی بر روی تظاهرکنندگانی که تلاش می کردند از مرزهای سوریه و لبنان و نوار غزه به داخل اسراییل رخنه کنند، آتش گشودند و به گفته ارتش اسراییل چهار تن در مرز سوریه کشته شدند. ده تن نیز در مرز لبنان و اسراییل در اثر آتش سربازان اسراییلی و یا لبنانی کشته شدند.

در کرانه غربی صدها فلسطینی به پلیس اسراییل سنگ پرتاپ کرده و لاستیک های خودروها را آتش زدند.

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسراییل، یکشنبه در یک پیام تلویزیونی گفت اسراییل مصمم به دفاع از مرزهای خود است. وی تاکید کرد به گفته رهبران معترضان، مبارزه آنان در مرز ۱۹۶۷ پایان نمی گیرد بلکه این مبارزه علیه موجودیت کشور اسراییل است.

معترضان فلسطینی سالروز تأسیس اسراییل را «نکبت» و موجب بی خانمانی خانواده های فلسطینی می دانند.

در همین حال محمود عباس رییس، تشکیلات خودگردان فلسطینی ابراز خوش بینی کرد که با وجود مشکلات موجود چه در اردوگاه های آوارگان و چه درسرزمین های اشغالی، ما امروز اعتماد بیشتری نسبت به تشکیل یک کشور مستقل داریم.

ایالات متحده هنوز در مورد رویدادهای روز یکشنبه اظهار نظری نکرده است. جورج میچل، فرستاده ویژه پرزیدنت اوباما به خاورمیانه، روز جمعه گذشته پس از دو سال تلاش های بی ثمر برای صلح میان اسراییل و فلسطینیان ها استعفا کرد.

XS
SM
MD
LG