لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۶:۴۹

نخست وزیر اسراییل به آمریکا سفر می کند


نخست وزیر اسراییل به آمریکا سفر می کند
نخست وزیر اسراییل به آمریکا سفر می کند

بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسراییل روز شنبه برای دیداری پنج روزه رهسپار آمریکا می شود.
این دیدار با هدف افزایش حمایت آمریکا از اسراییل و در پی پیروزی جمهوریخواهان در انتخابات میان دوره ای کنگره آمریکا صورت می گیرد. برخی از محافل در اسراییل بر این باورند که این تحول ممکن است موضع کشور را در مذاکرات با فلسطینیان تقویت کند.
سفر نتانیاهو به آمریکا پیش از انتخابات برنامه ریزی شده بود.
سخنگوی او می گوید رهبر اسراییل روز یکشنبه نخست در نیواورلئان توقف خواهد کرد و در نشست سالیانه گروه های یهودی شمال آمریکا حضور خواهد یافت. او می گوید قرار است نتانیاهو با مقامات دولت اوباما گفت و گو کند.
یک مقام ارشد آمریکایی روز جمعه گفت هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه آمریکا پنجشنبه آینده در نیویورک با نتانیاهو ملاقات خواهد کرد.
یک مقام ارشد فلسطینی روز پنجشنبه گفت تشکیلات خودگردان فلسطینی دو تا سه هفته به آمریکا فرصت خواهد داد مذاکرات مستقیم صلح بین فلسطینیان و اسراییل را دوباره آغاز کند، اما بر درخواست اصلی خود برای متوقف شدن فعالیت های ساختمانی اسراییل در کرانه غربی پای بند خواهد ماند.
صائب اریغات در پی گفت و گو با جرج میچل نماینده ویژه آمریکا در خاورمیانه اظهار داشت در حالی که تشکیلات خود گردان فلسطینی آماده است برای پیشنهاد آمریکا صبر کند، نتانیاهو باید بین شهرک سازی در سرزمین های فلسطینی و صلح یکی را انتخاب کند.
اریغات گفت در نبود مذاکرات مستقیم صلح، فلسطینیان ممکن است در صدد برآیند حمایت سازمان ملل متحد را برای اعلام استقلال بدست آوردند و او انتظار دارد دولت اوباما از آن پشتیبانی کند.
فیلیپ کراولی سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا این نظر را رد کرد و گفت آمریکا همچنان بر این عقیده است که حرکت بسوی استقلال بدون رضایت اسراییل روند صلح را پیش نخواهد برد.
در این میان، خبرگزاری رویترز بنقل از وزیر امور خارجه مصر می گوید او بعنوان بخشی از کوشش برای پیشبرد صلح، روز سه شنبه به واشنگتن خواهد رفت.

XS
SM
MD
LG