لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۰۰

وزیران ارشد اسرائیل در باره بحران مذاکره با فلسطینیان بحث می کنند


وزیران ارشد اسرائیل در باره بحران مذاکره با فلسطینیان بحث می کنند
وزیران ارشد اسرائیل در باره بحران مذاکره با فلسطینیان بحث می کنند

بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل جلسه ای با حضور وزیران ارشد خود تشکیل می دهد.

گزارش های منابع خبری محلی حاکی است آنها در باره پیشنهاد تمدید توقف خانه سازی در کرانه غربی بمدت ۶۰ روز بحث خواهند کرد. این طرح می تواند به اسرائیل در پرهیز از سقوط مذاکرات صلح با فلسطینیان که ماه پیش آغاز شد، کمک کند.

حزب فتح، به رهبری محمود عباس رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی، او را ترغیب کرده است تا اسرائیل توقف خانه سازی را دوباره برقرار نکند، به مذاکرات مستقیم صلح ادامه ندهد.

مهلت ده ماهه توقف شهرک سازی های اسرائیلی در ۲۶ سپتامبر به پایان رسید و اسرائیل آنرا یک اقدام تشویقی یک باره، برای ترغیب فلسطینیان به ورود به مذاکرات نامید.

دولت اوباما از اسرائیل خواسته است مدت توقف خانه سازی در کرانه اشغالی غرب رود اردن را تمدید کند. رسانه های اسرائیل گزارش می دهند مقامات چنین تمدیدی را در برابر تضمین های آمریکا، از جمله امنیتی، بررسی می کنند.

آقای نتانیاهو روز دوشنبه گفت اسرائیل برای یافتن راهی جهت ادامه مذاکرات صلح با فلسطینیان ، با واشنگتن در تماس است.

فلسطینیان فعالیت های خانه سازی اسرائیل در کرانه غربی و اورشلیم شرقی را رد می کنند. آنها مدعی هر دو منطقه برای کشور مستقل فلسطینی در آینده هستند.

در این میان، نتانیاهو حمله سحرگاهی دوشنبه به مسجدی در کرانه غربی را بشدت محکوم کرده است. فلسطینیان در روستای «بیت فجار» در کرانه غربی، یهودیان افراطی ساکن منطقه را به آتش زدن مسجد و نوشتن کلمات موهن به زبان عبری روی در و دیوارهای آن متهم کردند.

XS
SM
MD
LG