لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۹:۱۰

نتانیاهو: نگرانی از برنامه اتمی ایران بیشتر می شود


بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسراییل تلویحا گفته است که او توقف موقتی ساختن خانه های جدید در کرانه غربی را تمدید نخواهد کرد، هرچند فلسطینیان متوقف شدن ساختن محله های مسکونی برای یهودیان را شرطی برای آغاز گفت و گوهای صلح اعلام کرده اند.

نتانیاهو، که روز پنجشنبه در شورای مناسبات خارجی در نیویورک سخن می گفت، اظهار داشت اسراییل برای تشویق فلسطینیان به ورود به مذاکرات مستقیم عملیات ساختمانی را متوقف کرد، اما این کوشش تا کنون بجایی نرسیده است. نتانیاهو افزود به گمان او اسراییل آنچه را لازم و کافی بوده انجام داده است.

صائب عریغات مذاکره کننده اصلی فلسطینی می گوید محمود عباس رییس تشکیلات خودگردان فلسطینی گفته است تا اسراییل خود را به توقف کامل عملیات ساختمانی در کرانه غربی و اورشلیم شرقی متعهد نکند، با مذاکرات مستقیم موافقت نخواهد کرد. فلسطینیان می خواهند هر دو منطقه بخشی از کشور آینده آنها باشد.

پرزیدنت اوباما روز سه شنبه در دیدار با نخست وزیر اسراییل گفت او مایل است پیش از انقضای توقف موقت خانه سازی در ماه سپتامبر، مذاکرات مستقیم بین اسراییل و فلسطینیان آغاز شود.

نتانیاهو روز پنجشنبه همچنین گفت نگرانی از برنامه اتمی ایران بیشتر می شود. او اظهار داشت نباید به «خطرناکترین رژیم های» جهان اجازه داده شود «خطرناک ترین سلاح های جهان» را مالک شوند.

جداگانه، رییس جمهوری آمریکا گفت به اعتقاد او اسراییل با حمله یک جانبه به ایران، آمریکا را غافلگیر خواهد کرد.

آقای اوباما در مصاحبه ای با کانال ۲ تلویزیون اسراییل گفت مناسبات آمریکا و اسراییل نیرومند است و هیچکدام سعی نخواهد کرد دیگری را غافلگیر کنند.

XS
SM
MD
LG