لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ آذر ۱۴۰۱ ایران ۰۹:۳۹

مذاکرات غیر مستقیم چهار ماهه اسراییل و فلسطینیان آغاز می شود


آمریکا امیدوار است جان تازه ای به مذاکرات صلح بین اسراییل و فلسطینیان بدمد، و این حرکت را با دیدار یک مقام ارشد از منطقه آغاز می کند.

جرج میچل، فرستاده ایالات متحده به خاورمیانه، قرار است امشب برای آغاز چهار ماه مذاکرات غیر مستقیم بین دو طرف وارد اسراییل شود.

دنی آیالون، معاون وزارت امور خارجه اسراییل در پیشاپیش مذاکرات گفت کشور او آماده است «امتیازات مهمی بدهد» و سلام فیاض نخست وزیر فلسطینی گفت زمان آن است که به مهمترین مسائل پرداخته شود.

مقامات اروپایی که در اسپانیا جمع شده اند روز شنبه گفتند آنها نیز امیدوار هستند روند صلح، که پس از حمله اسراییل به غزه متوقف شد، دوباره آغاز شود.

کاترین آشتون، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفت او درخواست کرده است در جریان سفر به منطقه از غزه دیدن کند.

آشتون گفت می خواهد ببیند از کمک اروپا چگونه استفاده می شود. او همچنین گفت مایل است ببیند گروه چهارگانه مرکب از آمریکا، روسیه، اتحادیه اروپا و سازمان ملل متحد کارهای بیشتری برای پیشبرد روند صلح انجام دهد.

امید به تجدید مذاکرات درحالی مطرح می شود که تنش درمنطقه درپی سلسله زدوخوردهایی بین نیروهای امنیتی اسراییل و فلسطینیان شدت می گیرد.

روز شنبه، جوانان فلسطینی درشهر بورین، در کرانه غربی، بسوی سربازان اسراییلی سنگ انداختند. سربازان با شلیک گاز اشک آور پاسخ دادند. آسوشیتد پرس گزارش داد سه فلسطینی زخمی شدند.

درگیری روز شنبه در پی زدوخوردهای روز جمعه در مسجد الاقصی در اورشلیم و پس از آن روی داد که برخی از نمازگزاران مسلمان به پرتاب سنگ بسوی پلیس و عبادت کنندگان یهود در نزدیکی دیوارغربی پرداختند.

سازمان ملل متحد تمام طرف ها را به خویشتنداری فراخوانده است. در بیانیه سازمان ملل که شامگاه جمعه صادر شد تاکید می شود که گفت و شنود صلح جویانه تنها راه به پیش است.

XS
SM
MD
LG