لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۴۴

رايزنی برای فراهم کردن زمينه آزادی گيلاد شاليط


رايزنی برای فراهم کردن زمينه آزادی گيلاد شاليط
رايزنی برای فراهم کردن زمينه آزادی گيلاد شاليط

هيئت بلندپايه حماس به رهبری محمود زهار از طريق مرز رفح در نوار غزه راهی قاهره شد

هيئت بلندپايه حماس به رهبری محمود زهار روز دوشنبه تحت تدابير امنيتی اسرائيلی ها از طريق مرز رفح در نوار غزه راهی قاهره شد.

ماموريت اين گروه رايزنی برای فراهم کردن زمينه آزادی گيلاد شاليط سرباز اسرائيلی در اسارت حماس در قبال آزادی صدها فلسطينی عنوان شده که در زندان های اسرائيل بسر می برند.

مقام های اسرائيلی از اظهار نظر در اين زمينه خودداری کرده اند اما شيمون پرز، رئيس جمهوری آن کشور در جريان سفر روز يکشنبه خود به قاهره از پيشرفت مذاکرات درباره آزادی احتمالی گيلاد شاليط خبر داد که از ماه ژوئن سال ٢٠٠٦ ميلادی در اسارت گروه حماس بسر می برد.

حماس ماه گذشته ويدئويی از گيلاد شاليط منتشر کرد که سرباز اسرائيلی را در قيد حيات و سلامت نشان می داد.

يک مقام فلسطينی آگاه از ماجرا به نقل از ميانجيگران مصری و آلمانی ابراز اميدواری کرد با توافق دو جناح، گيلاد شاليط در روزهای آينده آزاد شود و گفت اسرائيل ضمانت کرده يکهزار زندانی فلسطينی را در دو نوبت مجزا با گيلاد شاليط، مبادله کند.

برپايه توافق دو طرف پس از آزادی گروهی از زندانيان فلسطينی در مرحله نخست، حماس، گيلاد شاليط را تحويل مقام های مصری خواهد داد تا اسرائيل ٤٥٠ زندانی ديگر را نيز آزاد کند.

انتظار می رود شماری از رهبران بلندپايه حماس از جمله مروان برقوتی که به اتهام کشتار اسرائيلی ها در حبس ابد بسر می برد نيز به شرط تبعيد از زندان آزاد شوند.

بسياری از فلسطينيان و شماری از اسرائيلی ها نيز مروان برقوتی را به چشم عامل قابلی برای وحدت احتمالی فلسطينيان و تحقق رؤيای موجوديت يک کشور مستقل فلسطينی می نگرند.

XS
SM
MD
LG