لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۵۷

گزارش: ديپلماسی، مردم و روند صلح خاورميانه


**ملاقات جرج ميچل با اهود باراک وزير دفاع اسراييل در تل آويو**ديدار پاپ و محمود عباس در واتيکان**به تعويق افتادن ديدار محمود عباس با حماس**گورخرهای باغ وحش نوارغزه**

ملاقات جرج ميچل با اهود باراک وزير دفاع اسراييل در تل آويو

جورج ميچل فرستاده ويژه ی باراک اوباما رييس جمهوری آمريکا به خاورميانه روز گذشته با اهود باراک وزير دفاع اسراييل در تل آويو ديدار و گفتگو کرد. آقای ميچل در تلاش است تا مذاکرات صلح خاورميانه ميان فلسطينيان و اسراييلی هاهرچه زودتر آغاز شود. اين مذاکرات پيشتر به علت جنگ اخير اسراييل و گروه حماس در غزه از مسير خود خارج شده بود. به گزارش رويترز ليبرمن وزير امور خارجه اسراييل پيشتر در يک برنامه ی راديويی گفته بود که برای سال های آينده هيچ فرصتی برای دست يابی به صلحِ فراگير وجود ندارد.

گزارش: ديپلماسی، مردم و روند صلح خاورميانه
گزارش: ديپلماسی، مردم و روند صلح خاورميانه

هشدار مقام های ارشد فلسطينی نسبت به احتمال شکل گيری انتفاضه يا قيام سوم فلسطينيان در منطقه

جوانان خشمگين فلسطينی روز پنجشنبه سربازان اسرائيلی ايستگاه بازرسی قلنديه در رام الله را هدف سنگ پرانی های خود قرار دادند. نيروهای اسرائيلی در واکنش به اين اقدام فلسطينی ها به پرتاب گاز اشک آور و شليک گلوله های پلاستيکی متوسل شدند. گزارش ها حاکيست ساکنان رام الله پيشتر نيز در اعتراض به درگيری های اخير نيروهای امنيتی اسرائيلی با فلسطينيان در اطراف مسجد الاقصا در اورشليم، خيابان های رام الله را به صحنه تظاهرات بدل کرده اند. يک تظاهر کننده فلسطينی مسجد الاقصا را متعلق به فلسطينيان ميخواند و تاکيد ميکند جان و روحش را فدای آن خواهد کرد. در همين حال جنبش فتح به رهبری محمود عباس رئيس تشکيلات خودگردان روز پنجشنبه در اورشليم و در مناطق اشغالی کرانه باختری رود اردن اعتصاب عمومی اعلام کرده است و نسبت به احتمال وقوع درگيری پيشاپيش برگزاری نماز جمعه در مسجد الاقصا هشدار داده است. تنش ها در اورشليم از دو هفته پيش در شب عيد يهوديان با درگيری تظاهر کنندگان و نيروهای امنيتی اسرائيلی در محوطه مسجد الاقصا آغاز شد. در هفته های اخير مقام های اسرائيلی شماری از رهبران فلسطينی را از اورشليم اخراج کرده اند. در همين حال مقام های ارشد فلسطينی نسبت به احتمال شکل گيری انتفاضه يا قيام سوم فلسطينيان در منطقه هشدار داده اند.

گزارش: ديپلماسی، مردم و روند صلح خاورميانه
گزارش: ديپلماسی، مردم و روند صلح خاورميانه

ديدار پاپ و محمود عباس در واتيکان

پاپ بنديکت شانزدهم رهبر کاتوليک های جهان و محمود عباس رييس تشکيلات خودگردان فلسطينی روز پنجشنبه در واتيکان پشت درهای بسته ديدار و گفتگو کردند. اين ديدار روز پنجشنبه در کتابخانه ی قصر ِ آپوس توليک صورت گرفت. پيش از آغاز گفتگو ها و همزمان با حضور عکاسان رسانه ها پاپ از محمود عباس درباره ی ملاقات اخير وی با بنيامين نتانياهو سؤال کرد. در پايان گفتگوها محمود عباس و پاپ هدايايی را به يکديگر اهدا کردند.

به تعويق افتادن ديدار محمود عباس با حماس

يک مقام گروه فلسطينی حماس می گويد حماس می خواهد، ديدارِ از پيش تعيين شده با محمود عباس، رهبر گروه فتح را به تعويق بياندازد. اين در خواست زمانی مطرح می شود که محمود عباس رييس تشکيلات خودگردان فلسطينی به خاطر تاخير در خصوص يک گزارش سازمان ملل متحد که در آن اسراييل، سرزنش شده به شدت مورد انتقاد قرار گرفته است. پيش از اين اعلام شده بود اواخر ماه جاری ميلادی فتح و حماس در مصر پيمانِ وحدتِ فلسطينيان را امضا خواهند کرد.

گورخرهای باغ وحش نوارغزه

نوارغزه يکی از مناطق محروم در جهان است که حملات هوايی و تحريمهای اقتصادی اسراييل به اين محروميت دامن زده. اين محروميت به محيط زيست و حيوانات آنجا، از جمله باغ وحش نوارغزه نيز سرايت کرده است. کمبود بودجه برای خريد و نگهداری حيوانات، امکانات بهداشت، درمان و تغذيه حيوانات باغ وحش را با مشکلات بسيار روبرو کرده است. مرگ گورخرهای باغ وحش که واپسين سرگرميهای کودکان نوارغزه است مسئولان آنجا را واداشت تا خرها را وادار به اجرای نقش گورخر در اين باغ وحش کنند. کودکان نوارغزه باوجود آگاهی به تقلبی بودن گورخرها، به اتکای زيستن در کمبود و مشکلات، پذيرفته اند گورخرهای نوارغزه هم همانی نباشند که در همه جای جهان وجود دارد. کودکانی که در جهانی آکنده از تبليغ خشونت توسط شبه نظاميان حماس و حملات ارتش اسراييل زندگی می کنند، از آب آشاميدنی، بهداشت، درمان، غذا و بازيهای سالم، مدرسه و سرپناه محرومند؛ با اين همه، بازهم چشم به آينده دارند. نديل برغوتی پسر صاحب باغ وحش می گويد: «ما خرها را به دو دليل نوار نوار کرده ايم. چون کودکان اين خرهای رنگی شده را در تخيل بعنوان گورخر می بينند و دوم اينکه ما توان خريد گورخر برای باغ وحش را نداريم. برای ما سخت است که يک حيوان آزاد را به صورت غيرقانونی از تونلهای زيرزمينی گذارنده به اينجا بياوريم.» بنا به برآوردها بهای يک گورخر بيش از ٤٠٠٠٠ هزار دلار آمريکاست.

XS
SM
MD
LG