لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۵:۳۱

حمله اسرائیل به کاروان کشتی های امدادی نوار غزه، ده کشته برجای نهاد


سربازان نیروی دریایی اسرائیل به کاروانی متشکل از ۶ کشتی حامل کمک های انسان دوستانه و فعالان مدافع حقوق مردم فلسطینی، در حالی که طی مأموریتی عازم نوار غزه بودند، حمله کردند.

کماندوهای اسرائیلی دست کم ۱۰ نفر از سرنشینان کشتی ها را کشتند.

نیروهای اسرائیلی در حمله ای شبانه به این ناوگان، از هلیکوپتر خود را به درون کشتی ها رساندند و دست کم به سوی یکی از این کشتی ها آتش گشودند.

فعالان می گویند در این حمله ۳۰ تن نیز مجروح شده اند.

ارتش اسرائیل می گوید کماندوها پس از آن شلیک کردند که فعالان با چاقو، سنگ، لوله های فلزی و شلیک گلوله به آنان حمله کردند. ارتش اسرائیل همچنین می گوید درگیری پس از آن بالا گرفت که تظاهرکنندگان تفنگ یک سرباز را گرفتند و چندین سرباز در درگیری مجروح شده اند.

دنی آیالون، معاون وزارت امور خارجه اسرائیل، سازمان دهندگان کاروان امدادی را به نقض قوانین متهم کرد. اما نمایندگان جنبش غزه آزاد می گویند آنان تنها تلاش می کنند توجه دیگران را به محاصره سه ساله نوار غزه به دست اسرائیل، جلب کنند.

محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی، عملیات اخیر اسرائیل را محکوم کرد و آن را «کشتار» خواند.

وزیر خارجه ترکیه نیز حمله اسرائیل به کاروان کمک های انسان دوستانه برای مردم غزه را «غیرقابل قبول» خواند و به اسرائیل هشدار داد که با عواقب چنین اقدامی مواجه خواهد شد.

اسرائیل هشدار داده بود که اجازه نخواهد داد این ناوگان به نوار غزه برسد. باریکه غزه از سال ۲۰۰۷ و به دنبال تسلط حماس بر این منطقه، تحت محاصره اقتصادی اسرائیل و مصر قرار دارد.

یک سخنگوی ارتش اسرائیل ضمن تأیید حمله نیروهای اسرائیلی به کشتی ها در آب های خارج از قلمرو این کشور گفت اسرائیل حق دارد در مقابل تهدیدها از خود دفاع کند. او در عین حال فعالان حقوق انسانی در این ناوگان امدادی را به ارتباط با حماس متهم کرد.

این کشتی ها با ۱۰ هزار تن کالاهای امدادی و ۶۰۰ تن از فعالان مدافع فلسطینی ها، روز یکشنبه به سوی نوار غزه حرکت کردند. نیروی دریایی اسرائیل در پیامی رادیویی به این کشتی ها هشدار دادند که به منطقه نزدیک نشوند.

فعالان جنبش غزه آزاد و یک گروه مدافع حقوق بشر ترکیه می گویند این کاروان متشکل از سه کشتی باری و سه قایق مسافری مایحتاج پزشکی، سیمان و دیگر مسالح ساختمانی که اسرائیل به دلایل امنیتی از ورودشان به غزه جلوگیری می کند را حمل می کرد.

روز دوشنبه در ترکیه ده ها تظاهرکننده در مقابل کنسول گری اسرائیل در استانبول تجمع کردند تا اعتراض خود را به حمله ارتش اسرائیل علیه ناوگان امدادی ابراز کنند.

XS
SM
MD
LG