لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۴۷

انتشار دور دیگری از اسناد محرمانه مذاکرات صلح خاورمیانه


انتشار دور دیگری از اسناد محرمانه مذاکرات صلح خاورمیانه
انتشار دور دیگری از اسناد محرمانه مذاکرات صلح خاورمیانه

محمود عباس رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی، در سفر به کرانه باختری رود اردن مورد استقبال حامیانش قرار گرفت. این اولین سفر آقای عباس به رام الله از زمان انتشار اسناد مربوط به مذاکرات صلح خاورمیانه به شمار می رود.

هزاران تن از حامیان محمود عباس در حالی که شعار می دادند روز سه شنبه در مقابل دفتر کار او در رام الله گردآمدند. آقای عباس گفت این راهپیمایی پاسخی مثبت به انتشار اسناد مذاکرات صلح میان اسرائیل و فلسطینی ها به شمار می ورد. آقای عباس این اسناد را غیرواقعی و دستکاری شده توصیف کرده است. رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی تأکید می کند که تلاش های او در راه صلح «در مسیر درست» بوده است.

اظهارات اخیر آقای عباس به دنبال انتشار دور دوم اسناد محرمانه مذاکرات صلح خاورمیانه در شبکه تلویزیونی الجزیره ایراد می شود. طبق این اسناد آقای عباس گفته است درخواست از اسرائیل برای جذب ۵ میلیون پناهنده به عنوان بخشی از قرارداد نهایی صلح، «غیرمنطقی» است.

اسناد محرمانه درز کرده و منتشر شده در الجزیره با مواضع رسمی و علنی رهبران فلسطینی که می گویند پناهندگان جنگ ۱۹۴۸ -۴۹ و اخلافشان باید حق بازگشت به اسرائیل را داشته باشند، در تناقض است.

اسناد محرمانه همچنین حاکی است آقای عباس به شکل خصوصی گفته است که بازگشت حتی یک میلیون آواره فلسطینی پناهنده به معنای «پایان اسرائیل» است و عملی نیست.

در اسناد گفته می شود که مذاکره کنندگان فلسطینی تقاضا کرده اند که اسرائیل به بازگشت سالانه ۱۰ هزار پناهنده برای مدت ده سال، یعنی در مجموع ۱۰۰ هزار نفر، مجوز دهد.

در جایی دیگر، در اسناد محرمانه منتشر شده صلح خاورمیانه مذاکره کنندگان فلسطینی با بازگشت تنها ده هزار پناهنده به اسرائیل موافقت کرده اند.

رهبران اسرائیل می گویند پذیرش شمار بالای پناهندگان، جای بحث ندارد زیرا این مسئله تهدیدی است علیه اکثریت یهودی اسرائیل.

یکی از دستیاران ارشد محمود عباس روز دوشنبه قطر، مقر شبکه تلویزیونی الجزیره را به تلاش عامدانه برای صدمه به منافع فلسطینی ها متهم کرد. او گفت اسناد منتشر شده تنها نقل قول هایی است که بدون در نظر گرفتن محتوای بحث منتشر شده و از آنجا که اسنادی دست کاری شده است، مشروعیت ندارد.

یاسر عابد همچنین گفته است که امیر قطر با این کار «چراغ سبز» را برای راه افتادن کمپین علیه رهبری تشکیلات خودگردان فلسطینی در کرانه غربی، روشن کرده است. قطر با حماس روابط نزدیک دارد. حماس کنترل نوار غزه را برعهده دارد. این گروه اسلامگرا که کنترل نوار غزه را در دست دارد می گوید اسناد منتشر شده نشان می دهد که حماس رهبر حقیقی فلسطینی ها است و انتشار اسناد محرمانه را خیانت نامید.

دولت قطر در سال ۱۹۹۶ هنگام تاسیس تلویزیون الجزیره، از آن حمایت مالی کرد و گفته می شود که این حمایت هنوز ادامه دارد.

صائب عریقات، مذاکره کننده ارشد فلسطینی گفت مذاکرات با اسرائیل شامل مواردی نیز بوده است که فلسطینی ها «هرگز با آن موافقت نمی کنند». او گفت بدون تأیید مردم فلسطینی هیچ گونه توافقی با اسرائیل صورت نمی گیرد.

اسناد محرمانه ای که در اختیار الجزیره گذاشته شده میگوید که مذاکره کنندگان فلسطینی به شکل مخفیانه امتیازهای گسترده ای شامل توافق با بخشیدن تقریبا تمامی اراضی اشغالی شرق اورشلیم به اسرائیل را ارائه داده اند.

آقای عباس روز دوشنبه ضمن دیدار از قاهره گفت این پیشنهاد که الجزیره آن را به فلسطینی ها نسبت داده است، در واقع از سوی طرف اسرائیلی ارائه شده است.

متن افشا شده مربوط به جلسه مذاکرات ژوئن ۲۰۰۸ میان نمایندگان فلسطینی، اسرائیلی و آمریکایی حاکی است که احمد قریع، مذاکره کننده فلسطینی پیشنهاد کرده است که اسرائیل تمامی شهرک ها غیر از یک شهرک در شرق اورشلیم را در اختیار بگیرد. اسرائیل اراضی اشغالی شرق اورشلیم را در جنگ ۱۹۶۷ خاورمیانه اشغال کرد.

۱۷۰۰ سند درز کرده مربوط به مذاکرات صلح خاورمیانه دوره ای ۱۱ ساله از ۱۹۹۹ تا ۲۰۱۰ را در بر می گیرد. الجزیره نشت این اسناد را بزگترین نشت اسناد مربوط به درگیری های اسرائیل و فلسطینی ها می داند. الجزیه این اسناد را با روزنامه بریتانیایی گاردین نیز درمیان گذاشته است. گاردین صحت اغلب این اسناد را تأیید کرده است.

XS
SM
MD
LG