لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۲۹

آزادی گیلعاد شالیط در مقابل آزادی صدها فلسطینی


گیلعاد شالیط سرباز اسراییلی که بیش از پنج سال در اسارت شبه نظامیان حماس قرار داشت سه شنبه در مقابل آزادی صدها فلسطینی زندانی در اسراییل آزاد شد.

توافق اسراییل و حماس و تبادل آزادی سرباز ۲۵ ساله اسراییلی گیلعاد شالیط در برابر صدها فلسطینی توجهات را به تأثیری که این رویداد می تواند بر سیاست منطقه داشته باشد جلب کرده است.

سه شنبه همزمان با آزادی گیلعاد شالیط پس از پنج سال اسارت، صدها تن از زندانیان فلسطینی نیز طبق توافق میان اسراییل و حماس وبا میانجیگری مصر در اتوبوس هایی به داخل کرانه غربی انتقال یافته و آزاد شدند. زندانیان آزاد شده با استقبال و شور فلسطینینان روبرو شند.

گیلعاد شالیط سرباز اسراییلی که در سال ۲۰۰۶ در یورش شبه نظامیان حماس به داخل مرزهای جنوب اسراییل ربوده شد پس از آزادی تحویل مصر شد. تحت معاینه پزشکی قرار گرفت و سپس برای دیدار با خانواده خود با هلیکوپتربه اسراییل منتقل شد .

تلاش برای آزادی شالیط برغم شرط آزادی نهایتا نزدیک به ۱۰۰۰ زندانی فلسطینی، از حمایت بسیار در اسراییل برخوردار شد. نتانیاهو نخست وزیر اسراییل این توافق را انجام عهد بازگرداندن زنده و سالم شالیط به خانواده اش خواند.

بر اساس توافق ۴۷۷ زندانی فلسطینی روز سه شنبه آزاد شده و ۴۰ تن نیز به کشورهای منطقه مانند اردن و ترکیه و سوریه تحویل مشیوند و مابقی طی دوماه آینده آزاد خواهند شد.

برخی از فلسطینی های آزاد شده در طرح و انجام حملات تروریستی علیه اسراییل دست داشته اند و بیش از ۱۰۰ تن از آنها ستیزه جویان افراطی تلقی می شوند.

دوشنبه مارک تونرسخنگوی وزارت خارجه در ارتباط با آینده از سرگیری مذاکرات صلح میان اسراییل و فلسطین چنین گفت: «گروه چهاربرای صلح بمنظور فراهم کردن مقدمات از سرگیری مذاکره وچگونگی تعیین دستورکار، ۲۶ اکتبر با دو طرف در اورشلیم ملاقات خواهد کرد.» آقای تونر در پاسخ به پرسش خبرنگاران در مورد اصرار طرف فلسطینی بر توقف فعالیت شهرک سازی اسراییل پیش از آغاز گفتگوهی صلح چنین گفت «به باور ما سریعترین راه حل اختلافات، بازگشت به میز مذاکره است و تمرکز ما هم بر این است.»

خلیل جاشان استاد دانشگاه «پپرداین» در واشنگتن در گفتگو با صدای آمریکا در ارتباط با موضع محمود عباس پس از توافق اسراییل و حماس در آزادی زندانیان چنین گفت: «موضع عباس پس از این بستگی به جزییات توافق دارد چون همه جزییات منتشر نشده است. می توان این اقدام را همچنین نوعی خط و نشان از جانب نتانیاهو به محمود عباس ترجمه کرد که چرا به سازمان ملل رجوع کرد، و همینطور از جانب حماس که به عباس بگوید بدون ما کاری انجام نمی شود.» آقای جاشان همچنین گفت هنوز باید منتظر نتیجه تصمیم سازمان ملل در مورد پیشنهاد محمود عباس بود.

محمود عباس رییس تشکیلات خودگردان فلسطینیان سه شنبه در کرانه غربی ضمن استقبال از فلسطینی های آزاد شده آن را یک پیروزی برای مردم فلسطین خواند.

XS
SM
MD
LG