لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۵:۵۰

آزادی گیلعاد شالیط سرباز اسراییلی


استقبال فلسطینیان از زندانیان آزاد شده در رام الله. ۱۸ اکتبر ۲۰۱۱
استقبال فلسطینیان از زندانیان آزاد شده در رام الله. ۱۸ اکتبر ۲۰۱۱

گیلعاد شالیط سرباز اسراییلی پس از پنج سال اسارت آزاد شد. در همین حال فلسطینیان آزادی صدها زندانی فلسطینی در برابر رهایی شالیط را جشن گرفته اند.

روز سه شنبه گروه حماس شالیط را در شبه جزیره سینا به مقام های مصری تحویل داد و هلیکوپتر نظامی اسراییل گروهبان گیلعاد شالیط را به پایگاهی در مرکز کشور، که پدر و مادرش در آنجا در انتظار او بودند، برد.

در همین حال، جمعیت کثیری از فلسطینیان با در دست داشتن پرچم های سبز برای استقبال از حدود ۳۰۰ زندانی که از زندان های اسراییل آزاد شدند، در شهر غزه تجمع کردند. هزاران فلسطینی دیگر برای استقبال از بیش از ۱۰۰ زندانی دیگر در شهر رام الله در کرانه غربی جمع شدند.

چهل فلسطینی آزاد شده به ترکیه، سوریه و قطر تبعید شدند.

بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسراییل پس از خوش آمد گویی به شالیط در پایگاه هوایی، هشدار داد در صورتی که زندانیان آزاد شده به گروه های تروریستی ملحق شوند، مجازات خواهند شد. بیشتر آزاد شدگان به دلیل درگیری در حمله های مرگبار به اسراییلیان به زندان ابد محکوم شده بودند.

شالیط پس از آزادی در مصاحبه ای با تلویزیون مصر گفت حالش خوب است و ابراز امیدواری کرد مبادله زندانیان به برقراری صلح بین اسراییل و فلسطینیان منجر شود.

در رام الله، محمود عباس رییس تشکیلات خودگردان فلسطینی زندانیان آزاد شده را به عنوان رزمندگان آزادی در پیکار فلسطین برای ایجاد یک کشور مستقل و پایان دادن به اشغال اسراییل ستود.

مبادله زندانیان که با میانجیگری مصر صورت گرفت از حماس می خواهد شالیط را در برابر بازگشت همزمان ۴۷۷ زندانی فلسطینی آزاد کند و اسراییل باید ۵۵۰ زندانی فلسطینی دیگر را در یک دوره دو ماهه آزاد کند.

XS
SM
MD
LG